“Yangının Nasıl Çıktığına Yönelik Bir Şüpheli Var”

Marmaris’teki orman yangını sürerken, İçişleri Bakanı Soylu "yangının nasıl çıktığına yönelik bir tespitimiz ve bir kimliğimiz var" dedi. Tarım ve Orman Bakanı Kirişci de yangından şimdiye kadar 3 bin hektarlık bir alanın etkilendiğini söyledi

“Yangının Nasıl Çıktığına Yönelik Bir Şüpheli Var”

Marmaris’teki orman yangını sürerken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu "yangının çıkış nedeni ile ilgili bir şüphelinin olduğunu" söyledi.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde iki gündür süren orman yangınıyla ilgili hem İçişleri Bakanı Soylu, hem de Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Soylu, bir kerede 7-10 ton su atabilen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) helikopterlerinin de yangın bölgesinde görev yaptığını belirterek, gece görüşlü helikopterlerin de bugün ya da yarın yangın bölgesinde uçuşa başlayacağını kaydetti.

Yangının çıkış nedeniyle ilgili çalışmaların sürdüğünü söyleyen Soylu, “Yangının nasıl çıktığına yönelik bir tespitimiz ve bir kimliğimiz var. Arkadaşlarımızın çalışmalarını tamamlamasını bekliyoruz” dedi.

"3 bin hektarlık alan etkilendi"

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci de Marmaris'teki orman yangınına yakın bölgedeki 103 aile ve 274 bireyin tahliye edildiğini bildirdi.

“Yangını akşama doğru kontrol altına alabiliriz” diyen Kirişçi, yangından şimdiye kadar 3 bin hektarlık bir alanın etkilendiğini, 12 uçak ve 45 helikopterle müdahalenin sürdüğünü kaydetti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise bugün yaptığı açıklamada, Türkiye’de yangınla mücadele bütçesinin 4 milyar TL olduğunu açıkladı.