Twitter Çalışanlarından Toplu İstifa

Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk'ın şirket çalışanlarına "yüksek tempoda çalışma ya da şirketten ayrılma" tercihlerini dün akşama kadar bildirmeleri yönündeki talimatı sonrasında yüzlerce Twitter çalışanının istifa kararı aldığı tahmin ediliyor

Twitter Çalışanlarından Toplu İstifa

Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk'ın şirket çalışanlarına "yüksek tempoda çalışma ya da şirketten ayrılma" tercihlerini dün akşama kadar bildirmeleri yönündeki talimatı sonrasında yüzlerce Twitter çalışanının istifa kararı aldığı tahmin ediliyor.

Musk, üst düzey yöneticiler dahil Twitter'ın işgücünü yarı yarıya azaltmış, uzun saatler boyunca yoğun tempoda çalışmayı öne çıkaran yeni bir şirket kültürü oluşturmanın yolunu açmıştı. Son istifalar, Twitter'ın geriye kalan 3 bin kadar çalışanının bazılarının şirkette kalmaya istekli olmadığının bir göstergesi olarak algılanıyor.

İLGİLİ HABERLER

"Ya Yoğun Çalışacaksınız ya da Tazminatla Ayrılacaksınız"

Musk, dün geç saatlerde paylaştığı Twitter mesajında, istifaların kendisini kaygılandırmadığını çünkü "en iyilerin şirkette kaldığını" ifade etti.

Musk, "Twitter kullanımında yeni bir rekor kırdık" sözlerini de paylaştı.

Bir Twitter çalışanı ve kısa süre önce şirketten ayrılan ancak meslektaşlarıyla iletişim içinde olan bir başka eski çalışan, Musk'ın dün bazı elemanlarla biraraya geldiğini ve bu kişileri şirkette kalmaya ikna etmeye çalıştığını söyledi.

İki kaynağa göre şirket ayrıca elemanlarına, ofislerini kapatacağını ve Pazartesi gününe kadar şirket kimlikleriyle ofislere giriş yapılmasını engelleyeceğini bildirdi. Bir kaynak ise güvenlik görevlilerinin dün akşam bazı Twitter çalışanlarını ofislerden birinden çıkarmaya başladığını söyledi.

Reuters haber ajansının değerlendirdiği Twitter paylaşımlarına göre dört kıtada 110'dan fazla Twitter çalışanı, şirketten ayrılma kararı aldıklarını bildirdi. Ancak bu istifaların tamamı bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadı. Çoğu reklam satışları departmanından 15 kadar çalışan ise şirkette kalma niyetinde olduklarını paylaştı.

Bir başka kaynak ise Twitter'da iç yazışmaların yapıldığı platformda 500'den fazla çalışanın dün veda mesajları paylaştığını kaydetti.

İşyeri uygulaması Blind'ın yaptığı bir ankete yanıt veren 180 Twitter çalışanının yüzde 42'si, "İstifa seçeneğini alıyorum, özgürüm" şeklinde tercihte bulundu. Blind uygulaması, çalışanları işyeri elektronik posta adresleri üzerinden tanımlıyor ve anonim paylaşım yapmalarını sağlıyor.

Ankete yanıt verenlerin dörtte biri Twitter'da "istemeyerek" kalmayı tercih ettiklerini söylerken, sadece yüzde 7'lik bir kesim, "Şirkette kalıyorum" seçeneğini kullandı.

Twitter'dan ayrılmayı planlayan eleman sayısı tam olarak henüz belirlenmiş değil.

Twitter, konuya ilişkin açıklama talebine yanıt vermedi.

Platform istikrarı

Twitter'dan ayrılma kararı alanlar arasında platformun sağladığı hizmetin kesintiye uğramasını engellemede ve yazılım hatalarını düzeltmede kritik rol oynayan mühendislerin de olması, şirketin istikrarı konusunda soru işaretlerini gündeme getirdi.

Dün akşam Twitter çalışanlarının kullandığı Twitter uygulaması, bir kaynağa göre yavaşlamaya başladı. Kaynak, Twitter'ın genel kullanıcılara açık olan versiyonunun gece çökmeye başlayabileceğini söyledi.

Adının açıklanmasını istemeyen kaynak, "Eğer (platform) çökerse birçok alanda sorunu düzeltecek hiç kimse olmayacak" dedi.

İnternet siteleri ve uygulamalardaki arızaları takip eden internet sitesi Downdetector, dün akşam rapor edilen Twitter aksaklıklarının sayısının 50'den 350'ye yükseldiğini belirledi.

Eski bir Twitter çalışanına göre mesajlaşma uygulaması Signal üzerinden haberleşen 50 kadar Twitter çalışanı arasında 40'ı, şirketten ayrılma kararı aldıklarını söyledi.

Twitter'ın eski ve mevcut çalışanlarından oluşan bir Slack mesajlaşma grubunda 360 kişi, "gönüllü işten çıkarma" adlı yeni açılan kanala katıldı.

Blind üzerinde yapılan bir başka anketse Twitter çalışanlarına, izlenimlerine göre işgücünün yüzde kaçının istifa edeceğini tahmin ettikleri soruldu. Katılımcıların yarısından fazlası, elemanların en az yüzde 50'sinin istifa edeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Twitter'dan ayrılan bir çalışan, Reuters'a, ekiplerden birinde tüm elemanların topluca aynı anda istifa kararı aldıklarını söyledi.