Yeni Zelanda'da Camilere Düzenlenen Saldırılarda Ölü Sayısı 49'a Yükseldi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern düzenlediği basın toplantısında Christchurch şehrinde iki ayrı camiye silahlı kişilerce düzenlenen saldırılarda ölü sayısının 40 kişi olduğunu 20’si ağır 48 kişinin de yaralandığını söyledi.

Yeni Zelanda'da Camilere Düzenlenen Saldırılarda Ölü Sayısı 49'a Yükseldi
Yeni Zelanda'da iki ayrı camiye düzenlenen saldırılar 49 kişi hayatını kaybetti 40'tan fazla kişi de yaralandı

Yeni Zelanda’da, Cuma namazı sırasında iki ayrı camiye düzenlenen silahlı saldırıda 49 kişi hayatını kaybetti, 40'tan fazla kişi de yaralandı. Yeni Zelanda Başbakanı basın toplantısı sırasında ölü sayısını 40 olarak açıklamıştı ancak Yeni Zelanda Polisi saldırıya ilişkin olarak yaptığı son açıklamada, ölü sayısının 49'a yükseldiğini duyurdu.

Yen Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern saldırının ardından basın toplantısı düzenledi

Yen Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern saldırının ardından basın toplantısı düzenledi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern saldırılarla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında “Yeni Zelanda tarihinin en kara günü" ifadesini kullandı. Ardern “Bu saldırıyı ancak terör saldırısı olarak açıklayabiliriz” dedi. Saldırıyı en sert şekilde kınadığını söyleyen Ardern "Bu insanlar(göçmenler)Yeni Zelanda'yı evleri olarak seçtiler. Burası onların evi. Onlar, biziz. Ama bu saldırıyı gerçekleştiren kişiyse bizlerden biri değil" dedi. Başbakan Ardern, saldırganların poliste kayıtları bulunan ya da takip listesinde olan kişiler olmadığını da belirtti.

Olayın ardından polisin, saldırıya karıştıkları gerekçesiyle biri kadın, 4 kişiyi gözaltına aldığı açıklandı. Saldırganlardan biri, camiye girerek Cuma namazı kılanların üzerlerine ateş açma anını sosyal medyadan canlı yayınladı.

Saldırı sonrası camide Cuma namazına gelenlerin yakınları camilerin önünde toplanarak yakınlarına ulaşmaya çalıştı

Saldırı sonrası camide Cuma namazına gelenlerin yakınları camilerin önünde toplanarak yakınlarına ulaşmaya çalıştı

Saldırıyı üstlenen kişilerden birinin sosyal medyada 74 sayfalık göçmenlik karşıtı bir manifesto yayınladığı ortaya çıktı. Saldırıdan hemen önce manifestoyu yayınlayan saldırganın, 28 yaşında ve Avustralyalı olduğu belirtildi.

Yeni Zelanda’da yayın yapan TVNZ televizyon kanalı bu kişinin isminin Brenton Tarrant olduğunu duyurdu. Avustralya Başbakanı Scott Morrison da Syney’de gazetecilere yaptığı açıklamada “Gözaltına alınan kişilerden birinin Avustralya vatandaşı olduğunu öğrendik” dedi.

​28 yaşındaki saldırgan, saldırı öncesinde yayınladığı manifestoda, Yeni Zelanda’ya saldırı düzenlemek için geldiğini ve herhangi bir grupla bağlantısı olmadığını söylüyor. Saldırıyı kendisinin planladığını ve bir grup ya da organizasyondan talimat almadığını belirtiyor. Saldırgan manifestosunda, saldırıyı Christchurch ve Linwood’ta gerçekleştireceklerini ve buradaki camileri hedef alacaklarını duyuruyor. Yeni Zelanda’yı hedef almasının nedeninin de dünyadaki uzak noktaların dahi yoğun bir göçmen akına açık olmadığını göstermek olduğunu belirtiyor.

Christchurch, Yeni Zelanda

Christchurch, Yeni Zelanda

Saldırılardan biri El Nur Cami’nde diğeriyse Linwood Mescidi’nde düzenlendi. Hayatını kaybedenlerden en az 30 kişinin El Nur Camii'nde, diğer kişilerinse Linwood Mescid'inde olduğu açıklandı. Saldırılar yerel saatle 1:45’te meydana geldi. Yeni Zelanda Başbakanı hayatını kaybedenler arasında baba, oğul ve kardeşler, akrabalar olduğunu söyledi.

Polis saldırganların olay yerine silah ve mühimmat dolu araçlarla geldiklerini kullandıkları araçlarda çok sayıda patlayıcı ele geçirildiğini açıkladı. Görgü tanıkları saldırganlardan birinin kurşun geçirmez yelek giydiği kask taktığını belirtiliyor.

Olayın ardından güvenlik gerekçesiyle ülkedeki tüm camiler kapatıldı. Bangladeş ve Yeni Zelanda arasında oynanacak kriket maçı için Christchurch'de bulunan Bangladeş kriket takımının da saldırı olduğu anda Cuma namazı için camiye doğru gitmekte olduğu ancak olay üzerine geri döndükleri açıklandı. Takım menajeri saldırıdan kıl payı kurtulduklarını ve takımda kimsenin saldırıdan zarar görmediğini duyurdu.

Öte yandan Türkiye'nin Wellington Büyükelçisi Ahmet Ergin, saldırıda ölen ya da yaralananlar arasında Türk vatandaşı bulunmadığını açıkladı.