Yurt Dışındaki Türkler İçin Yeni Kararlar

Mavi Kartlılar Kütüğüne Kayıtlı Çocukların Türk Vatandaşlığına Geçişteki Şartlar Kaldırıldı

Yurt Dışındaki Türkler İçin Yeni Kararlar
AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer
Yurt Dışındaki Türkler İçin Yeni Kararlar
TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya’nın yurt dışındaki vatandaşlarımız ilgilendiren iki düzenlemeyi kamuoyuna duyurdu.
Resmi Gazete yayınlanan kararlara göre ;
Mavi Kartlılar Kütüğüne Kayıtlı Çocukların Türk Vatandaşlığına Geçişteki Şartlar Kaldırıldı
2019 yılından önce anne ve babası Türk vatandaşlığından çıktığı için re’sen vatandaşlığı kaybeden çocukların Türk vatandaşlığını tekrar kazanabilmeleri için anne ve babadan birinin başvurusu (diğer ebeveynin muvafakatnamesi) yeterli olacak
Anne ve babası Türk vatandaşlığından çıkmış Mavi Kartlıların 2019 yılı sonrası yurtdışında doğan çocuklarının Türk Vatandaşlığını kazanabilmeleri için anne ve babadan birinin başvurusu (diğer ebeveynin muvafakatnamesi) yeterli olacak.
Mavi kartlı ebeveynlerin 18 yaşından büyük olan çocuklarının vatandaşlığı kazanabilmesi için bireysel başvuruları yeterli olacak ve başvuruda ikamet şartı aranmayacak.
Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın kişisel verilerini daha güvenli hale getirmek üzere yaptığımız çalışma ve görüşmeler sonucunda Kişisel Verileri Koruma Kurumu belediyelerde yapılan online işlemleri daha güvenli hale getirmek için belediyelere bir takım zorunluluklar getirdi.
Resmi Gazete’de yayınlanan kararla ;
Belediyeler emlak vergisi ödeme, hızlı ödeme ve borç sorgulama hizmetlerinde yalnızca T.C. kimlik numarası ile işlem yapamayacak üyelik ve şifre ya da ÇİFT FAKTÖRLÜ doğrulama kullanarak gerekli teknik ve idari tedbirleri alacaktır.