Zelenski Bayraktar’ı Devlet Nişanıyla Ödüllendirdi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Türk savunma şirketi Baykar’ın genel müdürü Haluk Bayraktar’ı bugün devlet nişanı ile ödüllendirdi ve şirketin Ukrayna’da İHA fabrikası kuracağını açıkladı

Zelenski Bayraktar’ı Devlet Nişanıyla Ödüllendirdi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski bugün Türk savunma şirketi Baykar’ın genel müdürü Haluk Bayraktar ile biraraya geldi.

Zelenski, Baykar’ın insansız hava araçları üretmek için Ukrayna’da bir fabrika kuracağını açıkladı.

Baykar'ın Bayraktar TB2 türü silahlı insansız hava aracı, Ukrayna güçleri tarafından savaşta birçok Rus topçu sisteminin ve zırhlı aracının imha edilmesine yardımcı olduğu için popülerlik kazandı.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile Kiev'de görüştükten sonra yaptığı açıklamada Zelenski, "Ukrayna'daki Baykar fabrikasının inşaatının ve Ukrayna parçalarını kullanarak yeni malların üretiminin ayrıntılarını görüştük" dedi.

Ayrıca Haluk Bayraktar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Zelenski’nin kendisine 1. Derece Devlet Liyakat Nişanı ile ödüllendirdiğini duyurdu.

Bayraktar paylaşımında, “Bu kıymetli takdire layık gören Sayın Cumhurbaşkanına teşekkür ederim. Barış ve adaletin hakim olduğu bir dünya için çaba göstermeyi sürdüreceğim” ifadelerini kullandı.

Bayraktar da Zelenski’ye üzerinde üzerinde drone işlemesi olan geleneksel bir Ukrayna gömleği hediye etti.

Rusya, Türkiye’nin Ukrayna'ya insansız hava aracı satmasından rahatsızlık duyduğunu açıklamıştı.

Türk savunma şirketi Baykar, Ruslar’ın itirazına rağmen Ukrayna’ya silahlı insansız hava araçları satmış ve işgalden önce de ortak silahlı insansız hava aracı üretmek üzere anlaşma imzalamıştı. Bu da Moskova’nın tepkisine yol açmıştı.

NATO üyesi Türkiye, Ukrayna ve Rusya ile Karadeniz’de deniz sınırını paylaşıyor ve her iki ülkeyle iyi ilişkilere sahip. Çatışmada arabulucu rolü üstlenen Türkiye, iki ülkenin liderlerini biraraya getirmeye çalışıyor.