Zelenski'den NATO'ya Sert Tepki

Birleşmiş Milletler Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının 9. gününde ülkeyi terk edenlerin sayısının 1 milyon 200 bini aştığını açıkladı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski'yse NATO’nun uçuşa yasak bölgeyi reddetme kararına tepki gösterdi

Zelenski'den NATO'ya Sert Tepki

Zelenski ABD'li senatörlerle konuşacak

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski'nin Cumartesi sabah saatlerinde ABD'li senatörlerle görüntülü bir konuşma yapması bekleniyor.

Ukrayna Büyükelçiliği'nden davetle ilgili bilgisi olan bir kaynağa göre görüşmeye tüm senatörler davet edildi.

Görüşme, ABD Kongresi'nin Ukrayna için insani yardım ve güvenlik yardımına ayrılmak üzere 10 milyar dolarlık acil yardımı değerlendirdiği bir döneme rastlıyor.

02:55

Birleşmiş Milletler Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının dokuzuncu gününde ülkeyi terk edenlerin sayısının 1 milyon 200 bini aştığını açıkladı. Ülkesini terk etmek zorunda kalanların 500 bini çocuk.

BM Uluslararası Göç Örgütü'ne (IOM) göre ülkeyi terk edenlerin yarıdan fazlası Polonya’ya gitti. Ülkeyi terk etmek isteyen on binlerin komşu ülke sınırlarında yığıldığı, Ukrayna-Polonya sınırında geçiş için bekleme süresinin 24 ila 36 saat arasında değiştiği belirtildi.

Ukrayna’da yaşayan farklı ülke vatandaşlarının da bu ülkeden komşu ülkelere sığınma sürecinde ırkçı saldırılar ve yabancı düşmanlığıyla karşılaştığı belirtildi.

“Çocuklar travma yaşıyor”

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Sözcüsü James Elder, ellerindeki verilere göre sadece ilk bir hafta içinde 500 bin çocuğun ebeveynleriyle birlikte komşu ülkelere göç ettiğini açıkladı.

UNICEF Sözcüsü Elder saldırıyla birlikte çocukların büyük travma yaşadığını kaydederek, “Kuşatma altında çatışmalar devam ederken, binlerce çocuk sığınaklarda donarak geceyi dehşet içinde geçiriyor” dedi.

02:36

Başkan Yardımcısı Harris Polonya ve Romanya'ya Gidiyor

Beyaz Saray Rusya'nın Ukrayna işgalini ve savaşın bölgedeki etkisini görüşmek üzere Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in önümüzdeki hafta Polonya ve Romanya'yı ziyaret edeceğini açıkladı.

Kamala Harris'in 9-11 Mart tarihlerinde Varşova ve Budapeşte'ye yapacağı ziyarette Ukrayna için ekonomik, güvenlik ve insani yardıma odaklanması bekleniyor.

ABD Başkanı Joe Biden da Cuma günü Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda'ya telefonda görüşmüştü.

ABD NATO üyesi olan Polonya'daki askeri varlığını 9 bin askerle iki katına çıkarmıştı.

01:58

Zelenski’den uçuşa yasak bölgeyi reddeden NATO’ya tepki

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski Cuma gecesi yaptığı duygusal konuşmada Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge uygulanmasını reddeden NATO’yu eleştirdi. Ukrayna lideri bu durumun Rusya’nın elini güçlendireceğini savundu.

Zelenski gece saatlerinde Ukrayna halkına hitaben yaptığı konuşmada, “Bugünden itibaren ölenler sizin zayıflığınız yüzünden ölecek. İttifak uçuşa yasak bölge oluşturulmasını reddederek Ukrayna kentlerinin ve köylerinin bombalanmasına yeşil ışık yakmıştır” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’ya Sovyet dönemi nükleer silahların çekilmesi karşılığında güvenlik garantisi veren 1994 tarihli Budapeşte Mutabakatı’na atıfta bulunan Zelenski, “İttifakın bugün tek yapabildiği Ukrayna’ya 50 ton dizel yakıtı alım sisteminden geçirebilmesiydi. Belki de Budapeşte Mutabakatı’nı yakabilelim diyedir’’ ifadelerini kullandı.

NATO’ya tepki gösteren Ukrayna lideri, “Ortak Avrupa’mız için dökülen litrelerce kanımızın karşılığını litrelerce yakıtla ödeyemezsiniz” dedi. Ukraynalılar’ın direnmeye devam edeceğini ve “dokuz gündür devam eden karanlık ve kötülüğe direnerek şimdiden Rusya’nın planlarını bozduklarını” belirtti.

Zelenski, “Biz ışığın savaşçılarıyız. Avrupa tarihi bunu sonsuza kadar hatırlayacak” dedi.

NATO Cuma günü yapılan toplantının ardından Avrupa’da nükleer silahlı Rusya’yla daha büyük bir savaşa yol açabileceği gerekçesiyle Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulmasını reddetmişti.