Zevahiri'nin Ölüm Haberine Tepkiler

El Kaide lideri Eymen El Zevahir’nin öldürülmesine dünya genelinden tepkiler de geldi. Kanada Başbakanı Trudeau “Dünya artık daha güvenli bir yer” ifadesini kullandı

Zevahiri'nin Ölüm Haberine Tepkiler

El Kaide lideri Eymen El Zevahir’nin öldürülmesine dünya genelinden tepkiler de geldi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau “Dünya artık daha güvenli bir yer” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

El Kaide Lideri Zevahiri Kabil'de Öldürüldü

Eski ABD Başkanı Barack Obama da Zevahiri’nin öldürülmesi haberinin ardından bir mesaj paylaştı. Obama'nın başkanlığı döneminde ise El Kaide lideri Usame bin Ladin düzenlenen bir askeri operasyonla öldürülmüştü.


Obama sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Bu akşamki haber, Afganistan’da savaşta olmadan da terörün kökünü kazımanın mümkün olduğunun bir kanıtı. Bu gelişmenin 11 Eylül saldırılarında yakınlarını kaybedenlerin ve El Kaide’nin elinden acı çekenlerin yüreğine bir parça huzur getirmesini umuyorum” ifadelerini kullandı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau
Kanada Başbakanı Justin Trudeau

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da haberin duyulması üzerine bir mesaj paylaştı. Zevahiri’nin ölümünün dünyayı daha güvenli bir yer olmaya bir adım daha yaklaştırdığını ifade eden Trudeau, “Kanada, küresel ortaklarımızla birlikte terör tehditlerine karşı çalışmaya, barış ve güvenliği tesis etmeye ve vatanımızda ve dünyada insanları güven içerisinde tutmaya devam edecektir” dedi.

Zevahiri’nin ölüm haberinin ardından Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yayınladı. Açıklamada “Zevahiri, ABD’de ve Suudi Arabistan’da hain terör saldırılarının planlanması ve gerçekleştirilmesine önderlik eden terörist liderlerden biri olarak kabul ediliyor” ifadelerine yer verildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Zevahiri’nin öldürülmesinin ardından bir mesaj yayınladı. Blinken mesajında Taliban yönetimini eleştirdi. Blinken ”Taliban’ın, taahhütlerine uyma konusundaki isteksizliği ve yetersizliğine karşın, bizler Afgan halkını güçlü şekilde insani yardımlarla desteklemeye ve özellikle kadın ve kız çocuklarının hakları başta olmak üzere insan haklarının savunuculuğunu yapmaya devam edeceğiz” dedi.