İsrail’den ilk kez bir bakan Suudi Arabistan’ı ziyaret etti

İsrail Turizm Bakanı Haim Katz, Birleşmiş Milletler Turizm Konferansı’na katılmak üzere Suudi Arabistan’a gitti. Katz, Suudi Arabistan’a kamuoyuna açık ziyaret düzenleyen ilk İsrail kabine üyesi oldu

İsrail’den ilk kez bir bakan Suudi Arabistan’ı ziyaret etti
İsrail Turizm Bakanı Haim Katz ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu

İsrail Turizm Bakanı Haim Katz, Birleşmiş Milletler Turizm Konferansı’na katılmak üzere Suudi Arabistan’a gitti. Katz, Suudi Arabistan’a kamuoyuna açık ziyaret düzenleyen ilk İsrail kabine üyesi oldu.

Katz’ın iki gün sürecek ziyareti iki ülke ilişkilerinin normalleştirilmesi konusunda ABD’nin de girişimlerinin arttığı bir döneme denk geldi. İsrailli bakan bugün ve yarın Riyad’da olacak.

Haim Katz ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada, "Turizmi ve İsrail'in dış ilişkilerini teşvik edecek işbirliklerini yaratmak için çalışacağım" dedi.

Suudi Arabistan yönetimiyse şu ana kadar İsrailli bakanın ziyareti konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

Suudi Arabistan'ın, görevlendirmesi geçen ay yapılan, Filistinliler nezdindeki yerleşik olmayan büyükelçisi, bugün İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da Filistin hükümet merkezine ilk ziyaretini gerçekleştirdi ve kendisine "Kudüs Başkonsolosu" unvanını da veren güven belgelerini sundu.

Suudi Arabistan, İsrail’in tanınması konusunda Filistin devletinin kurulması şartını ortaya koyuyor. Ancak İsrail’deki Netanyahu hükümetini oluşturan koalisyon üyelerinin çok sayıda üyesi Filistin devletine karşı çıkıyorlar.

Suudi Arabistanlı diplomat Büyükelçi Nayef Al-Sudairi, Ramallah'ta gazetecilere yaptığı açıklamada ziyaretinin "Filistin davasının, Filistin'in ve Filistin halkının yüksek ve önemli bir statüye sahip olduğunu yeniden teyit ettiğini ve önümüzdeki günlerde Suudi Arabistan ile Filistin devleti arasında daha büyük bir işbirliği için fırsat doğacağını" da söyledi.