Danimarka Kraliçesi sürpriz bir kararla tahttan çekildi

Avrupa’nın en uzun süredir tahtta bulunan hükümdarı Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe tahttan feragat etme kararı aldı. Tahta 55 yaşındaki büyük oğlu Frederik geçecek

Danimarka Kraliçesi sürpriz bir kararla tahttan çekildi

Avrupa'nın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe, 52 yıl tahtta kaldıktan sonra 14 Ocak'ta çekileceğini ve yerine en büyük oğlu Veliaht Prens Frederik'in geçeceğini açıkladı.

Tahta 1972’de çıkan 83 yaşındaki kraliçe, sürpriz açıklamayı, 5,9 milyon nüfuslu ülkede pek çok kişi tarafından izlenen geleneksel yılbaşı konuşması sırasında canlı yayında yaptı.

Kraliçe Şubat’ta geçirdiği ameliyatın ardından biraz düşünüp tahttan feragat etme kararı aldığını söyleyerek, "Şimdi doğru zaman olduğuna karar verdim. 14 Ocak 2024'te, sevgili babamın yerine geçtikten 52 yıl sonra Danimarka kraliçeliğinden ayrılacağım. Tahtı oğlum Veliaht Prens Frederik'e bırakıyorum" dedi.

Tahttan feragat eden Danimarka Kraliçesi'nin yerine büyük oğlu Frederik gelecek.
Tahttan feragat eden Danimarka Kraliçesi'nin yerine büyük oğlu Frederik gelecek.

Kraliçe, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in Eylül 2022'deki ölümüyle, Avrupa'da en uzun süre görev yapan hükümdar konumuna gelmişti. Temmuz’da ise Danimarka tarihinin en uzun süre tahtta kalan kraliçesi olmuştu.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen kraliçeye yaşamı boyunca görevine bağlılığı için teşekkür etti. Frederiksen yaptığı açıklamada, "Taht değişikliği zamanının geldiğini anlamak hala zor" dedi ve birçok Danimarkalı’nın başka bir hükümdar tanımadığını sözlerine ekledi. Danimarka Başbakanı, "Kraliçe Margrethe Danimarka'nın özüdür ve yıllar boyunca bir halk ve bir ulus olarak kim olduğumuzu kelimelere ve duygulara dökmüştür" diye konuştu.

İngiltere’deki geleneğin aksine, 55 yaşındaki Veliaht Prens Frederik için bir taç giyme töreni yapılmayacak. Bunun yerine, yeni Kral’ın tahta geçişi Kopenhag’daki Amalienbork Kalesi’nden duyuruyla ilan edilecek.

Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe oğulları Prens Frederik (solda) ve Prens Joachim (sağda) ile birlikte
Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe oğulları Prens Frederik (solda) ve Prens Joachim (sağda) ile birlikte

Anayasal monarşiyle yönetilen ülkede Prens Frederik Danimarka, Grönland ve Faroe Adaları’nın kralı olacak. Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe, kadınların tahtın varisi olmasına izin veren anayasa değişikliğinin ardından 1953 yılında 31 yaşındayken babasının varisi olmuştu.

1967’de Fransız diplomat Henri de Laborde de Monpezat ile evlendi ve 2018'deki ölümüne kadar kraliyet eşi olarak görev yaptı. Çiftin Frederik ve Joachim adında iki oğlu bulunuyor. Ülkenin yeni Kralı Frederik 2004’te Avustralyalı Mary Elizabeth Donaldson ile evlenmişti.