Aydan Özoğuz, DLRG Hamburg 99. Landesverbandstagung Etkinliğinde Konuştu

Aydan Özoğuz, DLRG Hamburg 99. Landesverbandstagung Etkinliğinde Konuştu
Aydan Özoğuz Alman Federal Meclisi Başkan Yardımcısı
Aydan Özoğuz, DLRG Hamburg 99. Landesverbandstagung Etkinliğinde Konuştu

Hamburg'da düzenlenen DLRG Hamburg’un 99. Landesverbandstagung etkinliğine katılan Almanya Federal Meclis Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz, gönüllülere hayati kurtarma operasyonları için teşekkür etti. Özoğuz, "Bugün burada, birçok hayat kurtaran operasyonlarımız için gönüllülerimize teşekkür etmek amacıyla bulunuyorum. Bir zamanlar ben de gümüş rozet almaya kadar ilerlemiştim, ama bu gerçekten çok uzun zaman önceydi" dedi.

Özoğuz, DLRG Hamburg’un üye sayısında büyük bir artış kaydettiğini belirterek, özellikle Hamburg’da bu artışın oldukça memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Ancak, gönüllü sayısının yeterince hızlı artmadığına dikkat çeken Özoğuz, "Almanya'daki sularda, özellikle iç göllerde veya nehirlerde hâlâ çok fazla boğulma vakası yaşanıyor. Kuzey veya Baltık Denizi'nde değil, bu tür iç sularda yerinde tehlikelerle başa çıkabilecek gönüllülere ihtiyaç duyuyoruz" diye konuştu.

Çocuklar için yüzme eğitiminin temel olduğunu vurgulayan Özoğuz, @ndrhamburg ve Bäderland Hamburg GmbH işbirliği ile yürütülen “Welle machen” kampanyasının daha fazla yüzme eğitmeni kazanma konusunda son derece başarılı olduğunu belirtti. Kampanyanın hedeflerinden bahseden Özoğuz, "Bu girişim, çocuklarımıza güvenli bir yüzme eğitimi sağlamak için büyük bir adım. Daha fazla yüzme eğitmeni ile daha fazla çocuğumuza ulaşabileceğiz" dedi.

Anayasalarının 75. yılı kutlamaları kapsamında konuşan Özoğuz, demokrasinin bazı kişiler tarafından saldırıya uğradığını belirtti. "Barışçıl ve özgür bir toplumun önemli bir dayanağı, farklı insanların bir araya gelerek toplum için bir şeyler yaptığı gönüllülüktür. Siyasetteki herkesin, çerçeve koşullarını nasıl iyileştirebileceğimizi sürekli gözden geçirmesi gerekiyor" dedi.

Özoğuz, iyi işleyen projelere bir yıldan daha uzun süreli fon sağlama taahhüdü verilmesi gerektiğini vurgularken, DLRG’den de birkaç öneri aldığını belirtti. "Dün DLRG'den aldığım öneriler doğrultusunda, gönüllü çalışmalarını daha sürdürülebilir hale getirmek için çalışacağız" dedi.

Etkinlikte, başarılı operasyonlar dilekleri sunuldu ve herkesin sağlıklı ve güvenli bir şekilde geri dönmesi temenni edildi. Aydan Özoğuz’un katılımı ve açıklamalarıyla dikkat çeken etkinlik, gönüllü çalışmalarının önemini bir kez daha gözler önüne serdi.İlgili Haber
Almanya Meclisi Eşbaşkanlarından Aydan Özoğuz
ile göç politikalarındaki değişiklikleri ve yükselen ırkçılığı konuştuk.