İngiltere’de seçimin galibi: İşçi Partisi

İngiltere’de genel seçimi İşçi Partisi kazandı. Ülkenin yeni Başbakanı ise 2020’den bu yana partinin başında olan 61 yaşındaki Keir Starmer oldu. İşçi Partisi 650 sandalyeli parlamentoda 400'den fazla sandalye kazandı

İngiltere’de seçimin galibi: İşçi Partisi
İngiltere'nin yeni Başbakanı Keir Starmer oldu.

İngiltere’de dün yapılan genel seçimi İşçi Partisi kazandı. Ülkenin yeni Başbakanı 2020’den bu yana partinin başında olan 61 yaşındaki Keir Starmer oldu.

Şimdiye kadar açıklanan resmi seçim sonuçlarına göre, 650 sandalyeli parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası’nda, İşçi Partisi 410, Muhafazakar Parti 119, Liberal Demokrat Parti 71, ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisi (SNP) 8, göçmen karşıtı Reform Partisi ise 7 sandalye kazandı.

Ülkede bir partinin iktidara gelebilmesi için 650 koltuğun en az 326'sını kazanması gerekiyor.

Seçim sonucuyla ülkede 14 yıllık Muhafazakâr Parti dönemi de sona ermiş oldu. İngiltere, Kıta Avrupası ülkelerinin aksine daha sağa değil, merkez sola kaydı. İngiltere, Muhafazakâr Parti döneminde, 2016’da yapılan referandumla Avrupa Birliği’nden ayrılmıştı.

"Değişim şimdi başlıyor"

İşçi Partisi lideri Keir Starmer seçim zaferi konuşmasında, “Başardık. Değişim şimdi başlıyor. 14 yılın ardından sonunda geleceğimizi yeniden elimizde tutma fırsatını yakaladık” dedi.

Seçimi kaybeden Muhafazakar Parti lideri Rishi Sunak ise, yenilginin tüm sorumluluğunu üstlendiğini ifade ederek, yoğun çaba sarfederek çalışan Muhafazakar Partililer'den özür diledi.

Muhafazakâr Parti’nin önde gelen bazı isimleri de seçimle koltuklarını kaybetti. Bu isimler arasında Rishi Sunak’tan önce Başbakanlık yapan Liz Truss da bulunuyor.

Nigel Farage parlamentoda

Seçimin bir diğer dikkat çekici sonucu ise AB ve göçmen karşıtı görüşleriyle bilinen Nigel Farage’ın Reform Partisi’nden ilk kez milletvekili seçilmesi oldu. 60 yaşındaki Farage X sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşarak seçildiği bölgeye teşekkür etti ve "Bu sadece başlangıç" diye yazdı.


2018'de Brexit Partisi adıyla kurulan küçük sağcı parti Reform, ülkede daha sert göç politikalarının uygulanması gerektiğini savunuyor. Farage, 2016’da yapılan referandumla İngiltere’nin AB’den ayrılmasında önemli rol oynayan, etkili bir siyasi figür olarak biliniyor.

İşçi Partisi’nin eski lideri Jeremy Corbyn ise bağımsız aday olarak girdiği seçimde aday olduğu Londra’nın kuzey Islington bölgesinden milletvekili seçildi ve parlamentoya girdi. İşçi Partisi liderliğini Corbyn’den devralan Keir Starmer son dört yılda partiyi soldan, daha merkez sola kaydırmaya çalıştı.

Starmer seçim kampanyası boyunca değişim vurgusu yaparak, seçilmesi halinde İngiltere’nin gerileyen kamu hizmetleri ve düşen yaşam standartlarının iyileştirileceği vaadinde bulunmuştu.