İngiltere ve Türkiye yeni serbest ticaret anlaşması için görüşmelere Haziran ayında başlayacak

Londra’da temaslarda bulunan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İngiltere İş ve Ticaret Bakanı Kemi Badenoch ile biraraya geldi. İki ülke yeni bir Serbest Ticaret Anlaşması için müzakerelere başlayacaklarını açıkladı. Yeni müzakerelerle, malların yanısıra hizmetlerin de anlaşmaya dahil edilmesi amaçlanıyor

İngiltere ve Türkiye yeni serbest ticaret anlaşması için görüşmelere Haziran ayında başlayacak
Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İngiltere İş ve Ticaret Bakanı Kemi Badenoch ile Londra'da görüştü.

Londra’da temaslarda bulunan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İngiltere İş ve Ticaret Bakanı Kemi Badenoch ile biraraya geldi. İki ülke yeni bir Serbest Ticaret Anlaşması için müzakerelere başlayacaklarını açıkladı. Yeni müzakerelerle, malların yanısıra hizmetlerin de anlaşmaya dahil edilmesi amaçlanıyor.

Türk Ticaret Bakanlığı, Bolat ve Badenoch’un iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerinin ele alındığı verimli bir görüşme yaptığı ve 2021 yılından bu yana yürürlükte bulunan mevcut Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) güncellenmesine yönelik müzakerelerin başlatılacağını açıkladığını bildirdi.

İngiltere Avrupa Birliği'nden ayrılırken, NATO müttefiki Türkiye ile mevcut serbest ticaret anlaşmasının devamı sağlanmıştı; ancak geçen yıl her iki tarafça yapılan incelemede iyileştirme için alanlar bulunduğu sonucuna varıldı.

Türk Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, anlaşmanın İngiltere’nin Avrupa Birliği'nden ayrılışı sonrasında Gümrük Birliği kapsamındaki mevcut tavizlerin korunmasını sağladığı, bu sayede iki ülke arasındaki ticaret hacmine de katkıda bulunduğu kaydedildi.

İngiltere İş ve Ticaret Bakanı Kemi Badenoch da yaptığı açıklamada, "Halihazırda gelişen bir ticari ilişkimiz var ve bu ilişki yeni, modernize edilmiş bir ticaret anlaşmasıyla daha da güçlenecek" dedi.

Badenoch, yeni bir anlaşmanın İngiltere'nin hizmet sektörüne "büyüyen bu pazarda rekabet avantajı sağlayabileceğini ve İngiltere genelinde istihdamı destekleme potansiyeline sahip olduğunu" söyledi.

Türk Ticaret Bakanlığı, 10 Haziran'da Londra'da başlayacak olan müzakerelerin, anlaşmanın hizmetler, yatırımlar ve ek tarımsal teşvikleri kapsayacak şekilde genişletilmesine odaklanacağını ve aynı zamanda "kapsamlı kurallar" içereceğini kaydetti.

Açıklamada, “Güncellenmiş STA ile her iki ülkedeki iş dünyası için daha güçlü ve kapsamlı bir hukuki zemin tesis edilecektir. Ayrıca, STA'nın güncellenmesi ile iki ülke arasında devam eden diyalog ve işbirliği imkanları genişletilecek” denildi.

Bolat, Londra’da Türk-İngiliz İş İnsanları ve Yatırımcılarla Yuvarlak Masa Toplantısı'nda yaptığı konuşmada da, 2023’te ikili ticaret hacminin 18,9 milyar dolar olarak gerçekleştiğine, 2024'ün ikinci ayındaki ticaret hacminin 1,8 milyar dolar olduğuna dikkat çekti.

Ticaret Bakanlığı’nın bildirdiğine göre toplantıda Türk şirketlerinin İngiltere'deki toplam yatırımının 2023'te 4,9 milyar dolara ulaştığını hatırlatan Bolat, "Bu yatırımlar arasında en büyük sektörlerden biri müteahhitlik. Türk müteahhitleri Birleşik Krallık'ta toplam değeri bir milyar doları aşan 46 proje üstlendi" şeklinde konuştu.

Herhangi bir anlaşma, İngiliz tüketicilerin bulgur ve domates gibi Türk mallarına erişimini arttırabilir ve İngiliz firmalarına hizmet sektörü ihracatını artırma fırsatları sağlayabilir.

İngiltere şu anda Hindistan, Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) ve Güney Kore gibi ülkelerle ticaret görüşmeleri yürütüyor. Kanada ile yeni bir STA için yürütülen görüşmeler, iki tarafın tarıma yönelik engellerin kaldırılması konusunda anlaşamaması üzerine bu yılın başlarında askıya alınmıştı.

Reuters haber ajansında yararlanılmıştır.