Gazze ateşkesiyle ilgili müzakereler Kahire’de devam ediyor

Geçtiğimiz hafta Paris’te Amerika, Mısır, Katar ve İsrailli heyetlerin ateşkese dair ilerleme sağlamalarının ardından müzakereler Kahire’de devam ediyor. Müzakerelere katılmak için bir Hamas delegesinin Kahire’ye ulaştığı belirtildi

Gazze ateşkesiyle ilgili müzakereler Kahire’de devam ediyor
Ateşkes konusunda taraflar arasında ilerleme olduğu belirtilse de henüz bir sonuca ulaşılmış değil

Geçtiğimiz hafta Paris’te Amerika, Mısır, Katar ve İsrailli heyetlerin ateşkese dair ilerleme sağlamalarının ardından müzakereler Kahire’de devam ediyor. Müzakerelere katılmak için bir Hamas delegesinin Kahire’ye ulaştığı belirtildi.

Mısırlı güvenlik yetkilileri müzakerelerin Kahire’de devam edeceğini Cumartesi günü açıklamıştı.

Tarafların Gazze’de ateşkes, rehinelerin ve tutukluların serbest bırakılması konusunda uzlaştıkları ancak İsrail askerlerinin bölgeden çekilmesi konusunda hala bir anlaşma olmadığı belirtiliyor.

Bu arada İsrail ordusu haftanın son gününde Gazze’nin güneyinde saldırılarını yoğunlaştırdı.

İsrail ordusu onlarca Hamas hedefini yok ettiğini iddia ediyor.

Bölgedeki Filistinliler İsrail tanklarının hızlı ilerlemesini sürprizle karşıladıklarını belirtirken, Hamas militanlarıyla çatışmalar yaşandığı yönünde haberler geliyor.

Hamas’ın 1200 kişinin yaşamını yitirdiği İsrail saldırısının ardından İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik hava saldırıları ve kara harekatında 30 binden fazla Filistinli yaşamını yitirdi.

Enkaz yığınları altında henüz ulaşılmayan bedenler olduğu da hesaba katıldığında gerçek sayının aslında daha fazla olduğu belirtiliyor.

Gazze’deki sağlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre bu süre içinde yaralananların sayısı da 71 bini aştı.