Japonya'da bir yolcu uçağında Tokyo'ya inerken yangın çıktı: İki uçağın çarpıştığı bildiriliyor

Japonya Havayollarına ait bir yolcu uçağı Tokyo'nun Haneda Havalimanına iniş yaparken alevler içinde kaldı. Japon yayın kuruluşu NHK ve Reuters haber ajansı, yolcu uçağı iniş yaparken havaalanındaki bir sahil güvenlik uçağıyla çarpışması sonucu yangın çıktığını bildirdi

Japonya'da bir yolcu uçağında Tokyo'ya inerken yangın çıktı: İki uçağın çarpıştığı bildiriliyor
Japonya Havayollarına ait bir yolcu uçağı Tokyo'nun Haneda Havalimanına iniş yaparken alevler içinde kaldı.

Japonya Havayolları'na ait bir yolcu uçağı Tokyo'nun iki ana havalimanından biri olan Haneda Havalimanı'na iniş yaparken alevler içinde kaldı.

Japon yayın kuruluşu NHK ve Reuters haber ajansı, yolcu uçağının iniş yaparken pistte bulunan bir Sahil Güvenlik uçağıyla çarpışması sonucu yangın çıktığını bildirdi.

Japonya Havayolları, uçakta bulunan 379 yolcu ve mürettabatın tamamının tahliye edildiğini açıkladı.

Ancak, NHK, yolcu uçağının çarpıştığı bildirilen Sahil Güvenlik uçağının mürettebatındaki altı kişiden beşinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Japonya Ulaştırma Bakanı Tetsuo Saito da Sahil Güvenlik uçağının mürettebatındaki altı kişinden beşinin yaşamını yitirdiğini doğruladı. Sahil devriye uçağının kaptanının yaralı olduğu bildirildi.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, hasarın hızlı tespiti ve kamuoyunun bilgilendirilmesi için ilgili hükümet kurumlarına talimat verildiğini kaydetti.

Ulaştırma Bakanı Saito, kazanın sebebinin netleşmediğini ve Japonya Ulaştırma Güvenliği Kurumu, polis ve diğer kurumların soruşturmayı sürdüreceğini söyledi.

Sahil Güvenlik, yolcu uçağıyla çarpışan Sahil güvenlik uçağının, 1 Ocak’ta meydana gelen ve en az 48 kişinin ölümüne yol açan depremden etkilenenlere yardım götürmek üzere Japonya’nın batı kıyısındaki Niigata Havalimanı’na gitmeye hazırlandığını kaydetti.

Uçağın piste inişinin ardından itfaiye ekipleri müdahale ediyor.
Uçağın piste inişinin ardından itfaiye ekipleri müdahale ediyor.

Kamu yayıncısı NHK'da yayınlanan canlı görüntülerde uçağın pistte alevler içinde kaldığı ve itfaiye ekiplerinin yangını söndürmeye çalıştığı görülüyor.

Japonya Havayolları'ndan bir sözcü uçağın kuzeydeki Hokkaido adasında bulunan Shin-Chitose havaalanından kalktığını söyledi. Sözcü, Haneda Havalimanı'nda olayın ardından tüm pistlerin kapatıldığını açıkladı.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida'nın, hasarın hızlı tespiti ve kamuoyunun bilgilendirilmesi için ilgili hükümet kurumlarına talimat verdiği bildirildi.