Sırbistan’da seçim protestoları sürüyor

Sırbistan’da uluslararası gözlemcilerin adil yapılmadığı tespitinde bulunduğu bu ayki seçimlerle ilgili protestolar sürüyor. Haftasonu başlayan protestolar dün akşam da devam etti. Protestocular, seçimin tekrarlanmasını istiyor

Sırbistan’da seçim protestoları sürüyor
Sırbistan’da seçim protestoları sürüyor

Sırbistan’da uluslararası gözlemcilerin adil yapılmadığı tespitinde bulunduğu bu ayki seçimlerle ilgili protestolar sürüyor.

Haftasonu başlayan protestolar dün akşam da devam etti. Başkent Belgrad’ın merkezindeki seçim komisyonu binası önünde toplanan binlerce protestocu, seçimin tekrarlanmasını istedi.

Belgrad polisi haftasonu yapılan ve çatışmalara dönüşen protestolarda 38 kişinin gözaltına alındığını ve sekiz polisin yaralandığını açıkladı.

Polis birimi başkanı Ivica Ivkovic düzenlediği basın toplantısında, yaralanan sekiz polisten ikisinin durumunun ciddi olduğunu söyleyerek, "Huzur ve düzeni korumak için çalışmaya devam edeceğiz ve protestolarla ilgili olarak daha fazla tutuklama görmeyi bekliyoruz" dedi.

Kremlin: "Üçüncü tarafların girişimleri var"

Kremlin’den de yakın müttefiki Sırbistan’daki protestolarla ilgili açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, "Yurtdışı da dahil olmak üzere üçüncü güçler tarafından Belgrad'da bu tür huzursuzlukları kışkırtmak için süreçler ve girişimler var. Yönetiminin hukukun üstünlüğünü sağlayacağından şüphemiz yok” dedi.

Muhalefet partileri polisi aşırı güç kullanmakla suçlarken, bazı sosyal paylaşım sitelerinde polislerin belediye binası yakınlarındaki sokaklarda bazı protestocuları dövdüklerini gösteren görüntüler paylaşıldı.

Görevden ayrılan Başbakan Ana Brnabic, muhalefetin planladığı faaliyetler hakkında bilgi verdiği için Rus gizli servisine teşekkür etti. İktidardaki Sırp İlerleme Partisi'nden (SNS) Brnabic Sırp televizyonuna yaptığı açıklamada, "Bu açıklamam Batı'da popüler olmayacak" dedi.

Sırbistan'da seçim sonuçlarına itiraz eden protestocular dün akşam da yürüyüş yaptı.
Sırbistan'da seçim sonuçlarına itiraz eden protestocular dün akşam da yürüyüş yaptı.

Avrupa Birliği'ne aday olan Sırbistan, Batılı ülkelerin Rusya'ya yaptırım uygulanması yönündeki baskılarına direniyor.

Uluslararası bir seçim izleme heyeti, Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in partisi SNS’nin medya yanlılığı, oy satın alma gibi usulsüzlükler yoluyla seçimde haksız avantaj elde ettiğini tespitinde bulunmuştu.

Devlet seçim komisyonu sonuçlarına göre popülist iktidardaki Sırp İlerleme Partisi (SNS) 17 Aralık seçimlerinde oyların yüzde 46,72'sini aldı.

Şiddete Karşı Sırbistan Partisi yüzde 23,56 oyla ikinci, Sırbistan Sosyalist Partisi ise yüzde 6,56 oyla üçüncü parti oldu.

Sırbistan'da binlerce protestocu seçimlere usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle dün akşam başkent Belgrad'da yerel seçim komisyonunun bulunduğu belediye binasının önünde toplandı - 24 Aralık 2023
İLGİLİ HABERLER

Sırbistan’da seçimlerin iptali isteniyor: Göstericilerle polis çatıştı