Almanya’da Köln Katedrali‘ne terör tehdidi

Almanya'nın en çok ziyaret edilen turistik mekanlarından Köln Katedrali, terör saldırısı riski nedeniyle ayinlere giren ibadetçiler haricinde ziyaretçilere kapalı kalmaya devam edecek. Soruşturmada 5 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin “Horasan İslam Devleti” örgütü üyesi olduğu iddia ediliyor

Almanya’da Köln Katedrali‘ne terör tehdidi

Almanya'nın en çok ziyaret edilen turistik mekanlarından Köln Katedrali, terör saldırısı riski nedeniyle ayinlere giren ibadetçiler haricinde ziyaretçilere kapalı kalmaya devam edecek.

Köln Polisi ve Köln Başpiskoposluğu tarafından yapılan açıklamada, "Köln Katedrali ve çevresinde saldırı olabileceğine yönelik mevcut tehdit sürüyor ve tüm hızıyla araştırılmaya devam ediliyor" denildi.

Açıklamada katedralin polis ve terörle mücadele birimleri tarafından abluka altında kalarak, korunmasının süreceği, ayinlere girişe polis kontrolünden sonra izin verileceği, ayine katılmak isteyenlerin kıyafet ve çantalarının kapsamlı bir şekilde arandıktan sonra içeri alınacağı, ancak turistler ve diğer ziyaretçiler için katedralin kapalı kalacağı duyuruldu.

Köln Başpiskoposu Rainer Maria Wölki, ayinlerin devamını sağlayan polise teşekkür etti. Katedralin ziyarete ne kadar süre kapalı kalacağı konusunda bir açıklama yapılmadı.

5 şüpheli gözaltına alınmıştı

Güvenlik önlemleri, "radikal İslamcı terör saldırılarının planlandığı" şüphesi ve ortaya çıkan bazı bulgular üzerine Noel’den önce uygulamaya konulmuştu.

Konuya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, geçen hafta 5 kişi gözaltına alındı. Polis, Ren Nehri kıyısındaki bir kasabada, özel birliklerin de desteğiyle, 5 şüphelinin kaldığı daireye baskın yaptı. Gözaltına alınanlardan 4'ü serbest bırakılırken, Tacikistan vatandaşı olduğu anlaşılan 5'inci şüphelinin gözaltı süresi uzatıldı.

Güvenlik birimleri serbest bırakılanlar hakkında saldırı planladıkları gerekçesiyle soruşturmaya devam edileceğini açıkladı. 25 yaşındaki Tacikistanlı için 14 gün önleyici gözaltı kararı verildi.

Güvenlik makamlarından alınan bilgilere göre, şüphelilerin IŞİD'e bağlılık yemini eden Afganistan merkezli "Horasan İslam Devleti" adlı radikal örgütle bağlantılı oldukları öğrenildi. Şüphelilerin "yasadışı yollarla ateşli silahlar elde edindikleri ve türlü bomba çeşitleri üzerinde çalıştıkları" da anlaşıldı.

Alman medyasında çıkan haberlerde, şüphelilerin planladıkları saldırıyı hayata geçirmek üzere keşif yaptıklarının da tespit edildiği bildirildi.

Şüpheliler “Horasan İslam Devleti üyesi” iddiası

Bild gazetesi, istihbarat birimlerini kaynak göstererek verdiği haberde, "Horasan İslam Devleti" örgütü Tacikistan vatandaşı bazı zanlıların Ukrayna üzerinden Almanya’ya sızdığına dair bilgiler olduğunu da aktardı. Bu haberdeki iddialara göre, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş ve kaotik durumdan yararlanan örgüt üyeleri, kendilerini mülteci olarak tanımlayarak, Polonya’dan Almanya’ya geçiş yapıyorlar.

Federal Başsavcılık, IŞİD‘in "Horasan İslam Devleti" gibi uzantıları konusunda büyük endişelerinin olduğunu belirtmiş, geçen Mart ayında saldırı planladıkları iddia edilen iki genç şüpheliye karşı dava açıldığını duyurmuştu. Sözkonusu gençlerin, Köln yakınlarındaki bir lunaparka yönelik bir saldırı hazırladıkları öne sürülmüştü.

İstihbarattan terör alarmı

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Dairesi, Hamas ve İsrail arasında 7 Ekim’de başlayan çatışmalardan sonra, cihatçı çevrelerde Almanya‘ya yönelik saldırı çağrıları yapıldığı ve bunun "yeni bir nitelik kazandığı" uyarısında bulunmuş ve terör alarmı vermişti.

Kurumun başkanı Thomas Haldenwang, "Bu durum, tek başına hareket eden ve basit araçlarla 'yumuşak hedeflere' saldıran faillerin radikalleşmesine yol açabilir. Tehlike gerçek ve uzun zamandır olmadığı kadar yüksek" şeklinde konuşmuştu.

Horasan İslam Devleti nedir?

"Horasan İslam Devleti" ilk olarak Ocak 2015'te ortaya çıkmıştı. Afganistan’daki Taliban'ı ve IŞİD‘i "yeterince sert bulmayan" militanların oluşturduğu grup, Batılı istihbarat örgütlerinin raporlarına göre, Afganistan ve Pakistan'da son yıllarda meydana gelen en kanlı saldırılardan bazılarının sorumlusu. Grup, başta Şiiler olmak üzere "sapkın" gördüğü Müslümanlar’ı hedef alıyor.
Cem Dalaman