Sırbistan’da seçimlerin iptali isteniyor: Göstericilerle polis çatıştı

Sırbistan’da dün binlerce kişi 17 Aralık'ta yapılan seçimin iptali için başkent Belgrad'da toplandı. Seçimde usulsüzlük yapıldığı iddiası var. Belediye binasına girmeye çalışan muhalefet partisi destekçilerine polis müdahale etti

Sırbistan’da seçimlerin iptali isteniyor: Göstericilerle polis çatıştı
Sırbistan'da binlerce protestocu seçimlere usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle dün akşam başkent Belgrad'da yerel seçim komisyonunun bulunduğu belediye binasının önünde toplandı - 24 Aralık 2023

Sırbistan’da dün binlerce kişi seçimin iptali için başkent Belgrad'da toplandı. Seçimde usulsüzlük yapıldığı iddiası var.

Ülkede 17 Aralık’ta yapılan seçimi oyların yüzde 46,72’sini alan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in 2012'den bu yana iktidarda olan Sırp İlerleme Partisi (SNS) kazanmıştı.

Ancak uluslararası bir seçim izleme heyetinin, SNS’nin seçimde oy satın alma ve medyayı lehinde kullanma gibi bazı usulsüzlükler yaptığı tespiti tepkilere neden oldu.

Protestocular Belgrad'ın merkezindeki belediye binasına girmeye çalıştı.
Protestocular Belgrad'ın merkezindeki belediye binasına girmeye çalıştı.

Ülkede ikinci parti konumundaki, muhalefetteki "Sırbistan Şiddete Karşı" ittifakı (SPN) taraftarları dün Belgrad’ın merkezindeki belediye binasına girmeye çalıştı. Muhalefet partisi oyların yeniden sayılmasını istiyor. Vucic ise seçimlerin adil olduğunu söyleyerek, iddiaları reddediyor.

Reuters haber ajansına konuşan bir görgü tanığı, Pazar günü bir kalabalığın yerel seçim komisyonunun bulunduğu Belgrad belediye binasına girmeye çalışmasının ardından polisin biber gazı sıkarak müdahale ettiğini söyledi. Protestoculardan bazıları binaya tırmanarak, camları kırdı ve "Hırsız Vucic" diye sloganlar attı.

Sırbistan İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada protestoculara "belediye binasına girmekten kaçınma" çağrısında bulundu. Vucic akşam saatlerinde yaptığı konuşmada, "Sakin bir şekilde tepki vererek protestoculara zarar vermemeye çalışıyoruz" dedi.

Çevik kuvvet polisi protestoculara müdahale etti.
Çevik kuvvet polisi protestoculara müdahale etti.

Merkez sol muhalefet ittifakı Şiddete Karşı Sırbistan yüzde 23,56 oy oranıyla seçimde ikinci, Sırbistan Sosyalist Partisi ise yüzde 6,56 oy oranıyla üçüncü parti oldu.

Şiddete Karşı Sırbistan koalisyonundan Srdjan Milivojevic ve Vladimir Obradovic protesto sırasında belediye binasının kapısını açmaya çalıştı ancak içeri giremezken, kalabalık "içeri girin, içeri girin" ve "teslim olmak yok" diye bağırdı.

Yerel saatle 22.00’de çevik kuvvet polisi protestocuları belediye binasından uzaklaştırdı.

Şiddete Karşı Sırbistan'ın bir diğer üyesi Marinika Tepic dise seçimlerin iptal edilmesi talebiyle 18 Aralık'tan bu yana açlık grevinde.