DİTİB’de ikinci DBİT toplantısı gerçekleştirildi

DİTİB’de ikinci DBİT toplantısı gerçekleştirildi
DİTİB’de ikinci DBİT toplantısı gerçekleştirildi
DİTİB’de ikinci DBİT toplantısı gerçekleştirildi
DİTİB’de ikinci DBİT toplantısı gerçekleştirildi
DİTİB’de ikinci DBİT toplantısı gerçekleştirildi

Köln-

Dernek Başkanları İstişare Toplantısı’nda konuşan Genel Başkan Kuzey: “DİTİB, bu toplumun birliğini sağlayan harcıdır”

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), ikincisi düzenlenen 'Dernek Başkanları İstişare Toplantısı'nda (DBİT), dernek yöneticileri ile bir araya geldi.

Köln Genel Merkez Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıya, genel merkez yönetimi, Baden ve Hessen eyaletlerinin DİTİB dernek başkanları katıldı.

İstişare toplantısı Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. DİTİB Genel Başkan Yardımcısı Erdinç Altuntaş yaptığı selamlama konuşmasında, başarılı olabilmek için iletişim ve istişarenin önemine vurgu yaptı. Altuntaş, derneklerin, eyaletlerin ve merkezin bir arada çalışmasıyla güçlü bir istişare zinciri oluşturmanın gerekliliğini belirtti.

Dernek başkanlarını DİTİB teşkilatının temel taşı olarak gördüğünü ve onların hizmetinin kıymetli olduğunu ifade eden Altuntaş, DİTİB’in Almanya genelinde 900'e yakın derneği ile büyük bir sorumluluk taşıdığını belirtti. Müslüman toplumun beklentilerine uygun hizmet sunmak için derneklerin önemine de dikkat çeken Altuntaş, “Hedefimiz İslam’ın Almanya'da resmi bir din olmasını sağlamak, yani kamu tüzel kişilik hakkını elde etmektir” dedi.

40 yıllık geçmişi olan büyük bir aileyiz

DİTİB'in 40. yılını kutlamaya hazırlandıklarını söyleyen Altuntaş, “DİTİB, 40 yıl gibi uzun geçmişi olan, toplumda büyük bir teveccüh kazanan ve 40 yıldır bu topluma hizmet eden bir kurumdur. Bu teşkilatımızı 40 sene önce büyüklerimiz kurdu. Onların yaptığı fedakarlıklar sonucu bugün büyük ve güçlü bir aileyiz. Bundan sonra da hizmet bayrağını hep birlikte daha ileriye taşıyacağız. Bu kuruma en ufak hizmeti dokunan, gayret ve çabasını ortaya koyan bütün büyüklerimize, cemiyet yöneticilerimize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Vefat edenlere Rabbim’den rahmet, hayatta olanlara da sağlık ve afiyet diliyorum” diye konuştu.

DİTİB Rehberlik, Denetim ve Teşkilatlanma Hizmetleri Müdürü Sami Sipahi de yaptığı sunumda dernek başkanlarına DİTİB’in teşkilat yapısı ve DBİT içeriği ile ilgili bilgiler verdi.

DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey de yaptığı konuşmada DİTİB‘in hizmet felsefesini Allah yolunda karşılıksız hizmet olarak tanımlayarak, tebessümle başlayan, tatlı dil ve ihsanla devam eden çalışmalarının temelinde Allah rızası olduğunu vurguladı. Kuzey, yaptıkları işlerin karşılığını sadece Allah'tan beklediklerini belirtti.

Konuşmasında iletişimin önemine değinen Kuzey, tebessümün sadaka olduğunu ve iletişimi güçlü tutarak güzel ve verimli sonuçlar almanın mümkün olduğunu ifade etti. Gençleri yönetim kurullarına yetiştirmenin ve istişarelerde bulunmanın önemine vurgu yaptı.

DİTİB, bu toplumun birliğini sağlayan harcıdır

DİTİB'in Almanya genelinde İslam'ı en iyi şekilde temsil etmeye çalıştığını belirten Kuzey, yerel yöneticilerden komşulara varıncaya kadar insanları camilere davet ederek, İslamofobi’ye karşı ön yargıların ortadan kaldırılabileceğini ifade etti. Kuzey, DİTİB’in bu toplumun birliğini sağlayan harcı olduğuna vurgu yaptı. 

Dünya genelindeki mazlumları destekleme konusundaki çabalarını da paylaşan Kuzey, deprem bölgesine yapılan nakdi ve maddi yardımın yanı sıra eğitim alanındaki projeleri de öne çıkardı. Eğitimin en büyük öncelikleri arasında yer aldığını belirten Kuzey, gençlere ve çocuklara daha iyi imkanlar sunmak için çalıştıklarını ve eğitim konusunda var güçleriyle çaba harcadıklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından dernek yöneticileri gruplar halinde DİTİB birimlerini gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Hafta sonu düzenlenen 'Dernek Başkanları İstişare Toplantısı' (DBİT), yoğun bir çalışma temposuyla geçti ve genel bir değerlendirme toplantısıyla noktalandı. Etkinlik genel merkez yönetimi ile Baden ve Hessen eyaletlerinin DİTİB dernek başkanlarının ortak aile fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

Kaynak:DİTİB