Çin, Arap ülkeleriyle ilişkilerini güçlendirmek istiyor

Çin, Gazze başta olmak üzere uluslararası konularda Arap ülkeleriyle daha fazla işbirliği yapmak ve ilişkileri güçlendirmek istediğini açıkladı. Pekin’de Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu yapılıyor

Çin, Arap ülkeleriyle ilişkilerini güçlendirmek istiyor
Pekin'de Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu yapılıyor- 30 Mayıs 2024. Foto:(AI)

Çin, Gazze başta olmak üzere uluslararası konularda Arap ülkeleriyle daha fazla işbirliği yapmak ve ilişkileri güçlendirmek istediğini açıkladı.

Çin lideri Xi Jinping Pekin’de düzenlenen Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu'nda yaptığı konuşmada, “ülkesinin Arap ülkeleriyle birlikte çalışarak sıcak sorunları adil bir şekilde çözmek ve uzun vadeli barış ve istikrarı sağlamak istediğini” söyledi.

Gazze'deki savaşla ilgili açıklamalarda da bulunan Xi, savaşın sonsuza kadar devam edemeyeceğini ve iki devletli çözümün desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Xinhua haber ajansının aktardığına göre Xi, "Çalkantılı bir dünya karşısında, uyum içinde yaşamanın yolu karşılıklı saygı, kalıcı güvenliğin temeli ise adalet ve hakkaniyettir" dedi.

Çin lideri Xi, Bahreyn, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Tunus devlet başkanlarının yanı sıra diğer Arap Ligi ülkelerinin dışişleri bakanlarına da hitap etti.

Çin'in Gazze'deki insani krizin hafifletilmesini ve savaş sonrası yeniden inşayı desteklemeye devam edeceğini dile getiren Xi, Gazze’ye 69 milyon dolar acil insani yardım sözü verdi.

Xi, Çin'in ayrıca Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'na Gazze bölgesine acil yardımını desteklemek için 3 milyon dolar bağışta bulunacağını söyledi.

Pekin defalarca Filistin-İsrail krizine iki devletli bir çözüm bulunması, derhal ateşkes sağlanması ve Filistin'in Birleşmiş Milletler'e üye olması çağrısında bulundu.

Çin geçen ay Filistinli gruplar Hamas ve El Fetih arasındaki görüşmelere de ev sahipliği yapmıştı. Asya ülkesi geçen yıl ise İran ve Suudi Arabistan arasında önemli bir uzlaşma anlaşmasına aracılık etmişti.

Çin'in Arap ülkeleriyle petrol ve doğalgazın yanı sıra, daha büyük ölçekli yatırımlar da dahil olmak üzere çeşitli alanlarda daha fazla işbirliği yapacağını ifade eden Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, özellikle yenilenebilir enerji projelerinde Arap ülkelerine destek sözü verdi.

Çin, Körfez ülkelerinin ihrça ettiği petrolün en büyük alıcılarından.Çin gümrük verilerine göre 2023 yılında bu ülke ile Körfez ülkeleri arasındaki 286,9 milyar dolarlık ikili ticaret gerçekleşti. Suudi Arabistan bu ticaretin yaklaşık yüzde 40'ını oluşturuyor.

Xi ayrıca, Çin'in 2026 yılında ikinci Çin-Arap Devletleri Zirvesine ev sahipliği yapacağını belirtti.