Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 12 yıl aradan sonra Mısır'a yaptığı ilk ziyarette gündem Gazze

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2012'den bu yana Mısır'a ilk ziyaretini Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ile görüşmek üzere Çarşamba günü gerçekleştirdi. Erdoğan, bu ziyaretle, bölgesel güçler arasındaki ilişkileri yeniden inşa etme yolunda büyük bir adım attı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 12 yıl aradan sonra Mısır'a yaptığı ilk ziyarette gündem Gazze
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır'daki görüşmelerin İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırısına odaklanacağını söyledi. Taslak programa göre, Sisi ve Erdoğan resmi akşam yemeğine de katılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri’nden Mısır'a gitti. Erdoğan’ı Kahire Uluslararası Havalimanı'nda Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi ve Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Salih Mutlu Şen karşıladı.

İki cumhurbaşkanının kırmızı halıda yürürken sohbet ettikleri görüldü. Erdoğan, daha sonra İttihadiye Sarayı’nda resmi törenle karşılandı. İki liderin tören alanındaki yerlerini almasının ardından top atışı gerçekleştirildi ve iki ülkenin milli marşları çalındı.

Erdoğan ve El Sisi tören kıtasını denetledikten sonra tokalaşarak basın mensuplarına poz verdi. Ülkelerin heyetlerinin takdiminin ardından liderler ikili görüşmeye geçti.

Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin daveti üzerine 2022 FIFA Dünya Kupası’nın açılışı nedeniyle bulunduğu Doha’da Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’yle tokalaşırken.
İLGİLİ HABERLER

Erdoğan’ın bu haftaki Mısır ziyaretiyle Ankara-Kahire ilişkilerinde iyileşme sağlanabilecek mi?

Erdoğan, görüşmelerin İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırısına odaklanacağını söyledi. Mısır'daki 2013 askeri darbesi ve bunun Müslüman Kardeşler'e yansımaları nedeniyle ilişkileri yıpranan iki liderin daha sonra ortak bir basın toplantısı düzenlemesi planlanıyor.

Taslak programa göre, Sisi ve Erdoğan resmi akşam yemeğine de katılacak.

Ziyaret, son yıllarda iki ülke arasındaki buzların eritilmesine yönelik diplomatik çabaları da kapsıyor. Erdoğan’a ziyaretinde eşi Emine Erdoğan’ın yanısıra Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Ticaret Bakanı Ömer Bolat da eşlik ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Kahire'deki İttihadiye Sarayı'nda Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve eşi Entissar Amer ile birlikte.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Kahire'deki İttihadiye Sarayı'nda Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve eşi Entissar Amer ile birlikte.

Türkiye ve Mısır geçen yıl karşılıklı olarak büyükelçiler atamış ve bu ay Türkiye, Mısır'a silahlı insansız hava araçları sağlayacağını açıklamıştı.

Ankara ile Kahire arasındaki ilişkiler 2013 yılında Mısır'ın o dönemki Genelkurmay Başkanı El Sisi'nin, bir yıl öncesinde Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan, Erdoğan'ın da müttefiki Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Mursi'nin devrilmesine öncülük etmesinin ardından bozulmuştu.

2021'den bu yana Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve İsrail ile gerilimi azaltmaya çalışan Erdoğan, Ekim ayından bu yana Hamas'a karşı yürüttüğü savaş nedeniyle İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yu eleştiriyor.

Gazze'de olası ateşkes için arabulucu konumundaki Mısır, bir anlaşma sağlamak amacıyla, İsrail, Katar ve ABD ile Salı günü görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerden sonuç alınamadı. Gazze Şeridi ile komşu olan Mısır, Refah üzerinden Filistinli mülteci akınına izin vermeyeceğini sık sık vurguluyor.

Muhammed Mursi 2019 yılında Mısır'da hapishanede öldü. Müslüman Kardeşler'in diğer üst düzey üyeleri Mısır'da ya hapiste ya da Türkiye dahil başka ülkelere kaçmış durumda. Müslüman Kardeşler Mısır'da hâlâ yasadışı.

Reuters haber ajansından yararlanılmıştır.