Basın Özgürlüğü !

Almanya Bağlamında günümüzde basın özgürlüğü konusunu Türk - Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesi / Anayasa Hukuku Dalı başkanı Ömer Emrullah Egeliği ile konuştuk.

Almanya -

Almanya Bağlamında günümüzde basın özgürlüğü konusunu  Türk - Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesi /  Anayasa Hukuku Dalı başkanı Ömer Emrullah  Egeliği ile konuştuk.Medya.Berlin ve Metalink ortak çekimlerinde Dr.Egeliği 'ye  Basın özgürlüğ ülkelerdeki uygulamalar Anayasal haklar, Yargı basın ilişkileri bağlamında sorularımızı sorduk.

Alman-Türk Basın Birliğinde bir panelle Dr.Egeliği medya mensublarına yasal haklarını, Almanya ve Türkiye  üzerinden değerlendirdi. Çok sayıda hukukcunun katılımıyla gerçekleştirilen panelde gazetecilerin sorularına yanıtlar verildi.

Dr. Öğr. Üyesi Ömer Emrullah EGELİĞİ Kimdir?

2010 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini “Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı” başlıklı teziyle Marmara Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü, Avrupa Birliği Hukuku (İngilizce) Bölümü’nde tamamladı. 2013 yılında Bielefeld Üniversitesinde Almanca ve Hukuk Almancası eğitimleri aldı. "İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi ve Anayasa Çerçevesinde Etkili Başvuru Hakkı" isimli teziyle 2021 yılında kamu hukuku doktoru oldu. 2017-2018 yıllarında Berlin Freie Üniversitesinde; 2022 yılında Humboldt Üniversitesinde misafir araştırmacı olarak bulundu. 

Egeliği, Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütmektedir. İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Video :Bedii Selvi

İlgili Haber


Almanya'da Türk Basın Mensuplarına Skandal Gözaltı