Berlin'de Müslüman Mezarlığı Sorunu Çözüldü mü?

Müslüman mezarlık sorunu gündemde yerini tutarken, konuyu muhâtaplarına sorduk.

2020 Mart ayında başlayan Covid salgınıyla birlikte 2021 yılında Berlin'deki müslüman mezarlıklarında defin işlemleri sekteye uğradı. Yetersiz defin alanlarıyla ilgili kamuoyunun taleplerini dile getirdik. Cenaze yakınlarının şikayetlerine kulak veren haber kanalımız, o dönem Ada Cenaze Servisi'nden Mustafa Mutlu'ya sorarak defin alanlarındaki yetersizliği teyit etti.

Müslüman mezarlıklarında yer sıkıntısı yaşandığını ve definlerin 3 ila 6 haftaya kadar sürebildiğini öğrendik. Pandemi döneminde morgların yetersiz kaldığı bilgisi de bize ulaştı. Konuyu Eyalet Milletvekili Derya Çağlar'a sorduk ve sorunun çözümü için eyalet meclisinde çalışıldığını öğrendik. Süreci izleyerek, Neukölln'den sonra Mitte ilçesinde de yeni müslüman mezarlık alanlarının açıldığını gördük. Berlin Mitte'de Seestraße'de gerçekleşen İslam-Alevi mezarlığının açılışı 10.11.2023 tarihinde yapıldı.


CDU-Berlin Eyalet Milletvekii Dr.Ersin Nas Metalink.tv'ya eyalet meclisinde kabul ederek sorularımıza cevap verdi.

Açılış etkinliğinde çeşitli din ve kültür temsilcileri konuşmalar yaptı. Berlin'de 2022 yılında yaklaşık 33 bin defin işlemi gerçekleştirildi. Bunun sadece yüzde 1.6'sını Müslümanların defin törenleri oluşturdu. Yer sıkıntısı nedeniyle Müslümanlar, Müslüman olmayan mezarlıklara defnedildi. Berlin'de 6 ilçe belediye mezarlığı ve 5 protestan mezarlığında Müslümanlar için defin alanı bulunuyor.

2023 yılında dört mezarlıkta yaklaşık 2 bin alan açılırken, 2024 yılı için ise Müslümanlara tahsis edilebilecek yaklaşık 1700 potansiyel mezar alanı bulunuyor. Dr. Ersin Nas, Mustafa Mutlu ve Yakup Ayar konuyla ilgili güncel açıklamalarda bulundu.

Dr. Nas, müslüman mezarlıklarındaki yer sıkıntısının çözümü için daha fazla alanın tahsis edilmesi gerektiğini vurguladı.

ADA Islamische Bestattungen Berlin-Mustafa Mutlu


Mustafa Mutlu ise defin işlemlerinin hızlandırılması için daha etkili bir yönetim ve planlama gerektiğini belirtti.

DİTİB Berlin Eyalet Birliği. Yönetim: Yakup AYAR (Başkan)


Yakup Ayar ise Müslüman toplumunun ihtiyaçlarının dikkate alınması ve kültürel farklılıkların göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade etti. Bu açıklamalar, konuyla ilgili farklı perspektifleri yansıtmaktadır ve mevcut durumun çözümüne dair önemli ipuçları sunmaktadır.

İlgili Haber
Berlin'de Mezarlık Alanları Büyütülüyor.

Haber İçin Tıklayınız