Berlin'de Mezarlık Alanları Büyütülüyor.

İslami ve Alevi mezarlıklarından bir tanesi daha Berlin Mitte'de törenle açıldı.

Berlin'de Mezarlık  Alanları Büyütülüyor.
Mitte İlçe Belediye Başkanı Stefanie Remlinger
Berlin'de Mezarlık  Alanları Büyütülüyor.
Berlin'de Mezarlık  Alanları Büyütülüyor.
Berlin'de Mezarlık  Alanları Büyütülüyor.
Berlin'de Mezarlık  Alanları Büyütülüyor.

Berlin-

2020 Mart ayında başlayan  Covid salgını ile 2021 yılında  Berlin'de müslüman mezarlıklarında defin işlemleri sekteye uğramış, yetersiz defin alanları ile alakalı kamuoyunun isteği doğrultusunda sorunu haber sitemize taşımıştık.Cenaze yakınlarının şikayetlerine kulak veren haber kanalımız konuyu o dönem Ada Cenaze servisi- Mustafa Mutlu'ya sormuş ve defin alanları yetersizliği bilgisini teyidini almıştık.

Müslüman mezarlıklarında yer sıkıntısı yaşandığını bu sebepten definlerin 3 ile 6 haftaya kadar sürdüğü hatta pandemi döneminde morglarında yetersiz kaldığı bize bildirilmişti.

Konuyu Eyalet Millletvekili Derya Çağlar'a (SPD) sormuş, o dönem bizlere sorunun çözümü için eyalet meclisinde çalışıldığını söylemişti.

Süreçi izlediğimizde, Neukölln'den sonra Mitte ilcesinde de açılan müslüman mezarlık alanları konunun sorununa belli noktada çözüm olacağı görülüyor.

Berlin Mitte- Seestraße törenle açılışı yapılan İslam-Alevi mezarlığı 10.11.2023 tarihinde gerçekleşti. 

Berlin Mitte Bölge Ofisi, çeşitli din ve kültür temsilcilerini ağırlayarak anlamlı bir etkinlik düzenledi. İlçe Belediye Başkanı Stefanie Remlinger'ın (Bündnis 90/Die Grünen) açılış konuşmasının ardından, İmam Ayasofya Camii e.V.'den Said Jurnal, Pakistanischer Kulturverein e.V./Minhaj-ul-Quran International Berlin'den Faiz Ahmed ve Almanya Müslüman Merkezi Başkanı  Iman Andrea Reimann'ın selamlama ve konuşmaları gerçekleşti.

Selamlama ve konferans devresinde Berlin Alevi Toplumu Ruhani Danışma Kurulu Başkanı  Musa Gönül ve Berlin Alevi Toplumu Yönetim Kurulu Üyeleri paylaşımlarda bulundu.Etkinliğin bir diğer bölümünde ise Kamusal Alandan Sorumlu Bölge Meclis Üyesi Dr. Neumann, Berlin'in Mitte Bölgesi'nde defin alanlarının açılmasıyla ilgili bilgileri katılımcılarla paylaştı.

mezarlık açılış töreninde Ayasofya Camii e.V.'den İmam Said Jurnal,bir konuşma yaptı.

Son Durum Nedir?

Ulaşım, İklim Koruma ve Çevre Senatörlüğü adına hazırlanan rapora göre, 2022 yılında Berlin’de yaklaşık 33 bin defin işlemi gerçekleştirildi.Bunun sadece yüzde 1.6’sını, yani 533’ünü Müslümanların defin töreni oluşturdu. Bunun 289’u kefenle, geri kalanı ise tabutla defnedilebildi. Yer olmadığı için Müslüman mezarlığı dışında başka mezarlıklara defnedilen Müslümanların sayısı bilinmiyor.

Rapora göre Berlinli Müslümanların yaklaşık yüzde 70’i memleketlerinde defnediliyor. Berlin’de 6 ilçe belediye mezarlığında ve 5 protestan mezarlığında Müslümanlar için defin alanı bulunuyor. 2023 yılı içinde dört mezarlıkta yaklaşık 2 bin alan açılırken, 2024 yılı için ise Müslümanlara tahsis edilebilecek yaklaşık 1700 potansiyel mezar alanı bulunuyor.

İlgili Haber
Berlin'de Müslümanlar İçin Mezarlık Sorunu Büyüyor.