Berlin'de Müslümanlar İçin Mezarlık Sorunu Büyüyor.

Berlin'de yıllardır İslami usullere göre gömülecek yer sıkıntısı yaşanıyor. Son mezarlık da yakında dolacak.

Berlin'de Müslümanlar İçin Mezarlık Sorunu Büyüyor.
Şehitlik Cami Berlin
Berlin'de Müslümanlar İçin Mezarlık Sorunu Büyüyor.

Berlin, Sonnenallee'deki cenaze levazımatçıları 2021 pandemi zamanı sorunları medya.berlin'in yaptığı haberle kamuoyunu durumun vehametini anlatmışlardı.Cenazeler soğuk hava depolarında saklanıyordu. İslam'da emredildiği gibi onları çabucak gömmek mümkün değildi. Şehirdeki 300.000 Müslüman arasında ölenler için boş mezar yoktu. Neukölln'deki en büyük İslami cenaze hizmeti sağlayıcılarından biri olan Ada Cenaze Servisinin bir çalışanı "İnsanlara cenazelerini defnedemeyeceğimizi söylemek zorunda kaldık" diyordu Alman basınına.

Şimdi bir başka ciddi darboğaz daha baş gösteriyor. Çünkü Gatow'daki peyzaj mezarlığındaki Müslüman mezar yerleri hızla doluyor. Spandau'nun imar ve çevreden sorumlu belediye meclisi üyesi Thorsten Schatz (CDU), İslami usullere göre defin işlemlerinin durdurulması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Schatz, bir çatı kuruluşu olarak farklı geçmişlere sahip 17 cami derneğini temsil eden İslam Federasyonu'na yazdığı mektupta, Gatow'da son kez 24 Mart'ta Müslüman ayinine göre defin randevularının kabul edilebileceğini Berlin basınına açıklamada bulundu. Alman yazılı basında yer alan ifadelere göre şöyle:

Mart ayının sonunda Gatow'daki en büyük Müslüman mezarlığında artık mezar kalmayacak
Belediye meclisi üyesine göre, Spandau bölgesi 7 Nisan itibariyle "muhtemelen bir yıl boyunca Gatow Manzara Mezarlığı'nda defin için başka kullanım hakkı veremeyecek": "O zamana kadar muhtemelen tüm mezar yerleri dolmuş olacak." Schatz, bu durumun "tahammül edilemez bir duruma" yol açacağını, zira alternatif alanlar sağlanmadığı takdirde Berlin eyaletinde İslami usullere göre defin işlemlerinin fiilen durdurulacağını yazıyor.Şehrin batı eteklerindeki mezarlık yıllardır Berlin'de Müslümanların defnedildiği neredeyse tek yer olmuştur. 2020 yılında 2000 yeni mezar için alan yaratıldı. Schatz, buraya gömülen Müslümanların sadece onda birinin Spandau'dan geldiğini söyledi. 1988'den beri Müslümanların gömülü olduğu Gatow'da, bölgesi tüm Berlin için bir görev üstleniyor. Ancak Senato'nun buradaki mezarlığı genişletmek için parası yok ve türlerin korunması da genişlemenin önünde duruyor.

İslam Federasyonu uyardı: "Acilen bir çözüme ihtiyacımız var".

Yine Alman basını konu ile yetkilililerin sorunu bildikleri fakat çözüm için ise bir sinyalin olmadığı yönünde.
Kentin artan Müslüman nüfusu için mezar eksikliği sorunu uzun zamandır bilinmektedir. Schatz, Spandau'nun on yıldır Gatow'un sonsuza kadar genişletilemeyeceği konusunda uyarıda bulunduğunu yazıyor. Hristiyan Demokrat, 2021 sonbaharında göreve geldikten hemen sonra, Senatör Bettina Jarasch'ın (Yeşiller) sorumlu senato çevre yönetimine bu konuda "kışkırtıcı bir mektup" yazdığını söylüyor. Ancak uyarılar dikkate alınmadı ve bu nedenle şu anda ciddi bir darboğaz yaşanıyor.

İlgili Haber


Berlin Gatow Müslüman Mezarlığına Defin İzni Verilmemesinin Sebebi Nedir ?

Files