''Tarafsızlık Yasalarına (Neutralitätsgesetze) Karşıyız''

#JürgenTödenhöfer partisinin Berlin Eyalet Başkanı ve direk Almanaya meclisi adayı Havva Öruç ile yaptığımız röportaj'da sorularımıza cevap aldık. Havva Öruc tarafszlık yasaların özgürlükleri kısıtladığını bu yüzden bu yasanın kaldırılması gerektiğini söyledi.

Team jürgen Tödenhöfer partisi olarak bu yasaların karşısında olduklarına söyledi.Kendisinin şahsen parti içinde böyle bir problem yaşamadığını Alman meclisinde başörtülü birisini tanıdınız mı sorusuna hayır cevabını aldık.

Tarafsızlık Yasaları İle Alakalı Neler olmuştu ?

Berlin Berlin'de öğretmenler için başörtüsü konusunda yasal bir yasak var.Kısaca "Tarafsızlık Yasası" olarak da bilinen yasa, kamu hizmetinde dini sembollerin tamamen yasaklanmasıyla başörtüsü yasağının çok ötesine geçiyor. İki büyük kilisenin protesto ettiği. 14 Nisan 2016'da Berlin'deki İş Mahkemesi Müslüman bir öğretmenin başörtüsü yasağına karşı yaptığı şikayeti reddetti.Şubat 2017'de Berlin Devlet İş Mahkemesi, Berlin ilkokullarında başörtüsü nedeniyle reddedilen iki öğretmen adayına (davası ilk reddedilenler dahil) ilk kez tazminat ödenmesine karar verdi.

Eğitim Senatosu Tarafsızlık Yasasına bağlı kalmaya devam ediyor (Eylül 2017 itibariyle). Kasım 2018'de başka bir Müslüman başvurana tazminat ödenmesine karar verildi. Davacı, liseler, ortaokullar ve meslek okulları için kariyer değiştirici olarak başvuran bir bilgisayar bilimcisiydi. Tarafsızlık Yasası, öğrencileri genellikle reşit olduğu için meslek okulları için geçerli değildir; Eğitim idaresine göre, orada zaten tam pedagojik eğitim almış daha uygun öğretmenler vardı.

Eylül 2020'nin başında, kırmızı-kırmızı-yeşil hükümet koalisyonunda, Ağustos ayında bir mahkeme kararıyla ilgili bir anlaşmazlık vardı, başörtüsüyle ders vermesi reddedilen bir öğretmenin Federal Çalışma Mahkemesi tarafından tazminat ödenmesine karar verildi. bunu gerçek bir "okul barışının bozulmasını" kanıtlamak için yapmadı. Bunun üzerine Yargıç Senatör Dirk Behrendt (Bündnis 90 / Die Grünen) ortaya çıktı ve kararı Müslüman inancına sahip hukukçuların da mahkemede başörtülü iddianameleri okumalarına izin verildiği şeklinde yorumladı.