Almanya'da Türk Basın Mensuplarına Skandal Gözaltı

Alman polisi Türk gazetecilerin evlerine baskın düzenledi. SABAH Gazetesi Almanya Temsilcisi İsmail Erel ve SABAH Avrupa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cemil Albay sabah erken saatlerinde gözaltına alındı.

Almanya'da  Türk Basın Mensuplarına  Skandal Gözaltı
Screenshot İnternet.

Almanya-

Alman polisi Türk gazetecilerin evlerine baskın düzenledi. Sabah gazetesinin basında çıkan haberine göre Türk Devletinin terör listelerinde bulunan FETÖ terör örgütü mensuplarının ihbarının ardından SABAH Almanya Temsilcisi İsmail Erel ile SABAH Avrupa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cemil Albay, tebligat dahi almadan gözaltına aldı. Edinilen bilgiye göre, FETÖ'cü Cevheri Güven ve Ercan Karakoyun'un şikayeti üzerine SABAH ve AHABER muhabirleri gözaltına alındığı bildirildi.

Turkuvaz Medya Grubu tarafından yapılan habere göre,Alman polisinin, Sabah gazetesinin Avrupa haberleri merkezinin bulunduğu Frankfurt ofisine baskın düzenlediği ve Almanya Temsilcisi İsmail Erel ve Haber Müdürü Cemil Albay'ı gözaltına aldığı bildirildi. Sabah gazetesi kaynaklarından alınan bilgiye göre Alman polisi, İsmail Erel ve Cemil Albay'ın evlerinde ve Sabah gazetesinin Avrupa ofisinde aramalar gerçekleştirildi ve bilgisayarlarla telefonlara el koydu denildi.

Baskının hangi amaçla yapıldığı hakkında henüz yeterli bilgi bulunmadığı aktarıldı. İki gazetecinin serbest bırakılması için Dışişleri Bakanlığı ve meslek örgütlerinin devreye girdikleri öğrenildi.

Haberde şöyle denildi,Diplomatik kaynaklar, iki gazetecinin gözaltına alınmasının basın özgürlüğü yönünden kabul edilemez olduğunu ve bunun Alman makamlarına iletildiğini bildirdi. Kaynaklar, konunun hem Ankara'da hem de Berlin'de protesto konusu yapıldığını, gazetecilere yönelik muamelenin kabul edilemez olduğunu ve gazetecilerin serbest bırakılması için Alman makamlarıyla üst düzey görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

Şikayet Üzerine Yapılan Polis Baskını 

Konuya ilişkin A Haber'de açıklamalarda bulunan Anews Yayın Koordinatörü Orhan Sali, "Biz de sabahtan bu yana bilgileri toplamaya çalışıyoruz. Çünkü inanılmaz bir durum söz konusu. Sabah saat 6'da Almanya temsilcimiz İsmail Erel, Frankfurt'ta Cemil Albay'ın evine baskın düzenledi. Baskın sonrası her iki temsilcimiz muhabirimiz gözaltına alındı. Hala gözaltındalar. Gözaltına alınma gerekçesine ilişkin detaylı açıklama yapılmış değil. Birkaç saat içerisinde Almanya'dan açıklama bekliyoruz." dedi.

Basın Özgürlüğüne Vurulan Darbe

Almanya özellikle 15 Temmuz Darbe girişimi sonrası Türk gazetecilere baskıları artırmış bunlara örnek olarak çeşitli uygulamalarla karşı karşıya kalınmıştır.Bu durum ,Demokratik bir ülke olduğu bilinen Almanya'da Basın özgürlüğü tehlikedemi sorusuna cevap  aramaya  başlattı.

İligili Haber
Almanya: Basın ve İfade Özgürlüğünün Beşiği!İlgili Haber
Basın Özgürlüğü !