Galler Prensesi Kate'in üzerinde oynanmış aile fotoğrafı haber ajanslarından çekildi, Prenses özür diledi

İngiltere'de Kensington Sarayı tarafından Galler Prensesi Kate'in basına servis edilen aile fotoğrafı, üzerinde düzenlemeler yapılmış olduğu gerekçesiyle haber ajanslarından geri çekildi

Galler Prensesi Kate'in üzerinde oynanmış aile fotoğrafı haber ajanslarından çekildi, Prenses özür diledi
İngiltere'de Kensington Sarayı tarafından Galler Prensesi Kate'in basına servis edilen aile fotoğrafı, üzerinde düzenlemeler yapılmış olduğu gerekçesiyle haber ajanslarından geri çekildi.

Galler Prensesi Kate'in Ocak ayında geçirdiği ameliyattan bu yana kamuoyuna verdiği ilk teşekkür mesajıyla birlikte Kensington Sarayı tarafından servis edilen aile fotoğrafı önce haber ajansları tarafından kullanıldı, ancak daha sonra kaldırıldı.

Önde gelen birçok haber kuruluşu, İngiltere'nin Galler Prensesi Kate'in Saray’dan yayınlanan fotoğrafının, kendi editoryal standartlarını karşılamadığını ve düzenlemeye uğramış olma ihtimali olduğunu belirterek yayından çekti.

Fotoğrafın kullanımını durduran basın kuruluşları arasında Getty, Reuters, Associated Press ve AFP gibi haber ajansları yer aldı.

Galler Prensesi Kate, Pazar günü Kensington Sarayı tarafından yayınlanan düzenlenmiş bu fotoğraf nedeniyle Pazartesi günü sosyal medya üzerinden özür mesajı yayınladı.

X'deki mesajında "Birçok amatör fotoğrafçı gibi ben de ara sıra düzenleme denemeleri yapıyorum" diyen Kate, “Dün paylaştığımız aile fotoğrafının yol açtığı kafa karışıklığından dolayı özürlerimi sunmak istedim” dedi.

Reuters resim editörleri, fotoğrafta Kate'in kızı Prenses Charlotte'un hırkasının kolunun bir kısmının düzgün şekilde hizalanmadığını, bunun da görüntünün üzerinde değişiklik yapıldığıyla ilgili şüphe yarattığını bildirdi.

Reuters, değişikliğin nasıl, neden veya kim tarafından yapıldığını hemen tespit edemedi.

Haber fotoğrafları dağıtan önde gelen fotoğraf ajansları, önemli düzenlenmelere uğramış görsellerin yayınlanmasını yasaklıyor.

Örneğin Reuters Gazetecilik Rehberi, düzenleme aracı Photoshop'un yalnızca çok sınırlı konularda kullanılabileceğini belirtiyor ve “Resimlerimizi biçimlendirmek, kırpmak, boyutlandırmak ve ton ile rengi dengelemek için potansiyel kapasitesinin yalnızca küçük bir kısmını kullanıyoruz” diyor.

Kensington Sarayı, fotoğrafın Kate'in eşi, tahtın varisi Prens William tarafından geçen hafta çekildiğini bildirmişti. Fotoğrafta çocukları Prens George, Prens Louis ve Prenses Charlotte ile gülümseyerek poz veren 42 yaşındaki Kate'in sağlıklı göründüğü gözlenmişti.

Kate'in Noel Günü'nden bu yana kamusal kraliyet hayatından uzak olması, sosyal medyada prensesin sağlığı hakkında söylentilere ve spekülasyonlara yol açmıştı.

Kensington Sarayı, Kate'in Paskalya sonrasına kadar resmi görevlerine dönme ihtimalinin düşük olduğunu bildirmişti.