İngiltere Başbakanı, Yunan Lideri Parthenon Mermerleri Konusunda 'Gösteriş Yapmakla' Suçladı

İngiltere Başbakanı, Yunan Lideri Parthenon Mermerleri Konusunda 'Gösteriş Yapmakla' Suçladı
İnsanlar, 29 Kasım 2023'te Londra'daki British Museum'da sergilenen, Birleşik Krallık'ta bazen Elgin Mermerleri olarak anılan Parthenon heykellerinin örneklerini görüyor.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Yunan mevkidaşı Kyriakos Mitsotakis'i Parthenon heykellerinin mülkiyeti konusunda kamuoyunda "görkem" yapmakla suçladı.

Sunak'ın, iki lider arasında yapılması planlanan toplantıyı, gerçekleşmesine saatler kala iptal etmesi üzerine iki lider arasında anlaşmazlık yaşandı.

Avam Kamarası ile haftalık bir soru oturumunda Sunak, parlamentoya Mitsotakis'in heykelleri halka açık bir şekilde gündeme getirmeyeceğine dair verdiği sözü tutmadığını söyledi.

Sunak, "Bu ülkeye bu konuda özel güvenceler verildi ve sonra bozuldu" dedi. "İnsanlar taahhütte bulunduklarında bunları yerine getirmelidirler."

Yunan yetkililer böyle bir söz verildiğini yalanladı.

Pazar günü İngiliz televizyonuna verdiği röportajda Mitsotakis, hâlâ Atina'da bulunan diğer heykellerin yanında sergilenebilmeleri için heykellerin iade edilmesi çağrısında bulundu. Ayrıca bunları kaldırmanın "Mona Lisa"yı ikiye bölmek gibi olduğunu söyledi.

Atina uzun süredir British Museum'a, Britanya'da Elgin Mermerleri olarak bilinen 2.500 yıllık heykelleri iade etme çağrısında bulunuyordu. Mermerler, Yunanistan'ın Osmanlı Türk yönetimi altında olduğu 1806 yılında İngiliz diplomat Lord Elgin tarafından Parthenon tapınağından alınmıştır.

Yunan yetkililer, Miçotakis'in yalnızca uzun süredir devam eden bir tutumu savunduğunu söyledi ve Sunak'ın toplantıyı iptal etmesini saygısızlık olarak nitelendirdi.

Mitsotakis, iptalin "talihsiz bir olay" olduğunu söyledi ancak "bu hareketin uzun vadede Yunanistan ile İngiltere arasındaki ilişkilere zarar vermeyeceğini" de sözlerine ekledi.

Yunan lider, toplantının iptal edilmesinin olumlu bir yanı olduğunu da belirterek, heykellerin yeniden birleştirilmesi yönündeki çağrılarının daha fazla ilgi gördüğünü ifade etti.

Bu rapordaki bazı bilgiler Associated Press ve Reuters'ten geldi.