İngiltere'den Almanya'ya Ukrayna için füze değiş tokuşu teklifi

Almanya Başbakanı Scholz'un Ukrayna'ya Taurus füzelerinin gönderilmesine karşı çıkması sonrası İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron farklı bir çözüm önerdi. Cameron, Almanya'nın kendilerine Taurus füzelerini vermesi halinde, İngiltere’nin Ukrayna’ya Storm Shadow füzelerini gönderebileceğini söyledi

İngiltere'den Almanya'ya Ukrayna için füze değiş tokuşu teklifi
Almanya ile değiş tokuş sistemi sayesinde İngiltere'nin Ukrayna'ya uzun menzilli seyir füzesi Storm Shadow göndermesi mümkün olabilecek.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un Ukrayna'ya uzun menzilli Taurus füzelerinin gönderilmesine karşı çıkması sonrasında İngiltere, sorunun değiş tokuş sistemi ile çözülebileceğini açıkladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Scholz hükümetinin kendilerine Alman ordusundaki Taurus füzelerini vermesi halinde İngiltere’nin Ukrayna’ya İngiliz ‘Storm Shadow’ (Fırtına Gölgesi) füzelerini gönderebileceğini söyledi.

Cameron, Süddeutsche Zeitung adlı gazeteye yaptığı açıklamada, değiş tokuş önerisinin "Ukrayna'ya yardım" amacı taşıdığını söyledi.

Cameron, "Ukrayna'ya yardım etmek için bu ve diğer tüm konularda Alman ortaklarımızla yakın bir şekilde çalışmaya kararlıyız" dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı, bunun "Ukrayna için etkiyi azami düzeye çıkarmak üzere eldeki tüm seçeneklere bakmakla" ilgili olduğunu söyledi.

Başbakan Olaf Scholz, Rus topraklarına ulaşabilecek uçuş kapasitesindeki Taurus füzelerinin Kiev'e tedarik edilmesinin, savaşı tırmandırmasından endişe ediyor.

Almanya Başbakanı Scholz, katıldığı bir toplantıda, Ukrayna’ya füze göndermeme kararını savunarak, "Kremlin'e söylediğimiz cümle: Bombalar yerine diplomatlar" demişti.

Rusya'nın yayınladığı ses kaydı Almanya'da tartışma yarattı
İLGİLİ HABERLER

Alman generaller Kırım Köprüsü’nü vurma planı yaptı iddiası

Olaf Scholz’un gerekçelerine katılmadığını ifade eden Cameron, seyir füzelerinin gönderilmesinin Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın tırmanmasına yol açabileceği endişelerini reddetti.

İngiltere'nin Ukrayna tarafından verilen güvencelere itimat ettiğini söyleyen Cameron, füzelerin menzilini sınırlayacak teknik önlemlerin alınabileceğini kaydetti.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ise İngiliz meslektaşının önerisinin bir seçenek olabileceğini söyledi.

Baerbock, Scholz’a kıyasla Almanya’nın Ukrayna'ya doğrudan "Taurus" teslimatından yana olduğunu da açıkça belirtti.

Baerbock 2023 yaz aylarında Ukrayna'nın geniş kapsamlı silah sistemlerine ihtiyacı olduğunu açıkça ifade ettiğini vurguladı.

Değiş tokuş sistemi ile Londra'nın Ukrayna'ya uzun menzilli seyir füzesi Storm Shadow göndermesi mümkün olabilecek.

Almanya, böylelikle savaş bölgesine uzun menzilli seyir füzesi Tauruslar'ı göndermeden, Ukrayna'yı dolaylı olarak desteklemiş olacak.

Federal Meclis'te ise muhalefetteki Hristiyan birlik partileri (CDU/CSU) değiş tokuş sistemine karşı tavır aldı.

CDU/CSU Federal Meclis grubu sözcüsü Florian Hahn, "Ukrayna için gerçek destek, İngiltere'nin kendi sistemini, Almanya'nın da Taurus füzelerini tedarik etmesi" dedi.

Ukrayna’ya Taurus füzeleri gönderilmesi için CDU/CSU’nun Federal Meclis’e sunduğu önerge, 17 Ocak’ta reddedildi. CDU/CSU, bu hafta içinde yeniden önerge sunacağını duyurdu.Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un Ukrayna'ya uzun menzilli Taurus füzelerinin gönderilmesine karşı çıkması sonrasında İngiltere, sorunun değiş tokuş sistemi ile çözülebileceğini açıkladı. Ayrıntıları Cem Dalaman'ın aktarıyor