Biden: "Netanyahu Gazze'de sivil kayıpları önlemeyerek İsrail'e zarar veriyor"

Amerika Başkanı Joe Biden İsrail Başbakanı Benyamin Netantahu’nun Gazze’de Hamas’a karşı savaşına yaklaşımını ülkesine yardım etmekten çok zarar verdiği şeklinde yorumladı

Biden: "Netanyahu Gazze'de sivil kayıpları önlemeyerek İsrail'e zarar veriyor"
Biden MSNBC televizyonuna açıklamalarda bulundu

Başkan Joe Biden bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada İsrail’in Refah’ı işgal etmesinin “kırmızı çizgi” olacağını söyledi ama hemen ardından “kırmızı çizgi” yok ifadesini kullandı.

Amerika Başkanı Joe Biden İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Gazze’de Hamas’a karşı savaşına yaklaşımını ülkesine yardım etmekten çok zarar verdiği şeklinde yorumladı.

Biden bu açıklamayı MSNBC’den Jonathan Capehart ile yaptığı söyleşide yaptı.

ABD lideri 7 Ekim saldırısından sonra İsrail’in Hamas’a karşı mücadelesini desteklediğini ancak Netanyahu’nun kaybedilen masum hayatlara daha fazla dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

Biden aylardır İsrail’in Gazze’de artan sivil kayıplar nedeniyle uluslararası desteği kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunuyor.

Biden, sunucunun İsrail’in Refah’ı işgal etmesinin Netanyahu için kırmızı çizgi olup olmayacağı yönündeki bir soruya önce bunun kırmızı çizgi olacağını söyledi ama hemen ardından geri adım attı.

Başkan Biden, “Ama asla İsrail’i yalnız bırakmayacağım. İsrail’in savunması hala kritik. Yani kırmızı bir çizgi yok” ifadelerini kullandı.

Biden bununla birlikte, “Hamas’ın ardından giderek 30 binden fazla Filistinli öldüremezler”dedi.

Biden ve yardımcıları Netanyahu’ya, Refah’a yönelik sadırı başlatmamaları çağrısını güçlü şekilde dile getiriyor.

“Hamas’ın neden olduğu travmayla mücadele etmek için başka yollar var”

Beyaz Saray, İsrail’in bölgedeki sivilleri güvenli şekilde tahliye edene kadar böyle bir harekata girişmemesi gerektiğini kaydediyor.

İsrail’in Gazze’de kara harekatı düzenlemediği tek bölge Refah. Gazze’nin güneyindeki bölgeye, Gazze’nin 2,3 milyon olan toplam nüfusunun yarısından fazlası sığınmış durumda.

Hamas’ın neden olduğu travmayla mücadele etmek için başka yollar var diyen Biden, Netanyahu’nun, yürürülüğe konan hareketlerin sonucunda masumların ölümüne daha fazla ilgi göstermesi gerektiğini de söyledi.

ABD Başkanı bir kez daha rehinelerin serbest kalması ve yardım dağıtımı için altı haftalık ateşkes çağrısını yineledi.

Ramazan ayı başlamadan ateşkes olup olmayacağı yönündeki soruya da Biden, “Sanırım her zaman ihtimal dahilinde. Asla ondan vazgeçmem” ifadelerini kullandı.

Biden mikrofonunun açık olduğunu unutup Gazze’deki insani krizi konuştu
ABD Başkanı Joe Biden ve Colorado Temsilciler Meclisi Üyesi Michael Bennett arasında Gazze’ye yardım diyaloğu yaşandı. Biden Birliğin Durumu konuşması sonrasında mikrofonunun açık olduğunu unutarak Demokrat milletvekili ile ayaküstü konuştu. Biden, yardımcısının mikrofonunun açık olduğunu hatırlatması üzerine konuşmayı kesti