İslam Karşıtı Popülist Wilders Hollanda'nın Yeni Başbakanı Olabilir

İslam Karşıtı Popülist Wilders Hollanda'nın Yeni Başbakanı Olabilir
PVV olarak bilinen Özgürlük Partisi'nin lideri Geert Wilders, 22 Kasım 2023'te Hollanda'nın Lahey kentinde oy kullandıktan sonra gazetecilere konuşuyor.

İslam karşıtı yorumları ölüm tehditlerine yol açan Hollandalı popülist Geert Wilders, Çarşamba günü Özgürlük Partisi'nin (PVV) yenilgiye uğrayan seçimlerinin ardından Hollanda'nın bir sonraki lideri olabilir.

Hollanda siyasetinde görev almadan geçirdiği 25 yılın ardından Wilders, koalisyon hükümeti görüşmelerine liderlik etmeye hazırdı ve başbakan olma şansı oldukça yüksek.

Çarşamba akşamı yapılan çıkış anketi, PVV'nin en yakın rakibi Frans Timmermans'ın İşçi Partisi/Yeşil Sol kombinasyonunun 10 sandalye önünde açık ara önde olduğunu gösterdi.

Wilders ilk yanıtında, "Seçmenlerimizin umutlarını yerine getirmenin, Hollandalıları tekrar bir numaraya koymanın yollarını bulmamız gerekecek" dedi ve şunları ekledi: "Hollanda, sığınma tsunamisi ve Hollanda'ya iade edilecek" Göç engellenecek."

Wilders, 2014'teki bir kampanya mitinginde kalabalığa daha fazla mı yoksa daha az mı Faslı istediklerini sorduğunda slogan attıktan sonra Faslılara karşı ayrımcılık yapmaktan suçlu bulunmuştu. Taraftarlar "Daha az!" şu cevabı verdi: "Bununla ilgileneceğiz."

Wilders, 2021'de Yüksek Mahkeme'nin mahkumiyetini onaması üzerine kendisinin bir "cadı avının" ve bozulmuş bir hukuk sisteminin kurbanı olduğunu söylemişti.

Geçmişte Avrupa Birliği karşıtı yorumlar yaptıktan sonra, partisini hükümete sokmaya çalışırken seçim kampanyası üzerindeki tonunu denetledi. Koalisyon kurmak için AB yanlısı partilerle çalışmak zorunda kalacak.

Ancak katı göç karşıtı, Hollanda öncelikli yaklaşımını sürdürdü ve PVV'sine 17 yıllık varoluşunda en büyük desteği kazandı.

Seçim arifesinde bir televizyon tartışmasında Wilders, "Artık yeter. Hollanda daha fazla dayanamaz. Artık önce kendi insanlarımızı düşünmeliyiz. Sınırlar kapatıldı. Sıfır sığınmacı var" dedi.

Hollanda'nın Clingendael Enstitüsü düşünce kuruluşundan yazar Willem Post, "Wilders açık ara en iyi kampanyacı. Siyasi rakipleri bile bunu kabul edecek" dedi.

"O tek satırlık bir adam. Biraz [eski ABD Başkanı Donald] Trump'a benziyor."

Wilders'in İslam hakkındaki kışkırtıcı görüşleri ölüm tehditlerine yol açtı ve kendisi yıllardır ağır polis koruması altında yaşadı. İslam'ı "faşist ideoloji" ve "geriye dönük bir din" olarak adlandırdı ve Hollanda'daki camileri ve Kur'an, Müslüman Kutsal Kitap'ı yasaklamak istiyor.

Onun yorumları, Pakistan, Endonezya ve Mısır da dahil olmak üzere büyük Müslüman nüfusa sahip ülkelerde bazen şiddetli protestolara yol açtı. Pakistan'da bir dini lider onun aleyhinde fetva yayınladı.

Kendini milliyetçi Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın hayranı olarak ilan eden Wilders, açıkça AB karşıtı olup, Hollanda'yı sınırlarının kontrolünü geri almaya, birliğe yaptığı ödemeleri önemli ölçüde azaltmaya ve yeni üyelerin girişini engellemeye çağırıyor.

Wilders, Hollanda'nın Ukrayna'ya silah sağlamayı bırakması gerektiğini de defalarca dile getirerek, ülkenin kendisini savunabilmesi için silahlara ihtiyacı olduğunu söyledi. Ancak potansiyel olarak hükümet kurabileceği partilerin hiçbiri bu fikirleri paylaşmıyor.

Politikacı, boyalı sarı yelesi sayesinde Hollanda'nın en tanınmış isimlerinden biri ancak özel hayatı hakkında, Macar doğumlu bir kadınla evli olması ve iki kedisi olması dışında çok az şey biliniyor.