Reisi için ilk cenaze töreni Tebriz’de; İran Cumhurbaşkanı Perşembe günü doğduğu Meşhed’de defnedilecek

Helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindekiler için ülkenin farklı şehirlerinde toplu cenaze töreni düzenleniyor. Tebriz'den akşam saatlerinde Tahran’a getirilmesi beklenen Reisi’nin naaşı, Perşembe günü doğduğu şehir Meşhed’de defnedilecek

Reisi için ilk cenaze töreni Tebriz’de; İran Cumhurbaşkanı Perşembe günü doğduğu Meşhed’de defnedilecek
Kazada ölen İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın da aralarında bulunduğu yedi kişi için ilk toplu cenaze töreni bugün ülkenin kuzeybatısındaki Tebriz şehrinde yapılıyor.

Helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindekiler için ülkenin çeşitli şehirlerinde cenaze törenleri düzenleniyor.

Reisi'nin yanı sıra kazada ölen İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın da aralarında bulunduğu yedi kişi için ilk toplu cenaze töreni bugün ülkenin kuzeybatısındaki Tebriz şehrinde yapılıyor. Binlerce kişinin katıldığı Tebriz’deki törende dualar ediliyor.

Kum, Tahran ve Birjand şehirlerinde de düzenlenecek cenaze törenlerinin ardından Reisi Perşembe günü doğduğu şehir olan Meşhed’deki İmam Rıza Türbesi’ne defnedilecek.

Başkent Tahran'da yarın yapılacak cenaze törenine Türkiye'den Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da katılacak.

Helikopter kazasında hayatını kaybedenlerin naaşları uzun bir TIR'ın üzerinde Tebriz'de kalabalığın arasından geçiriliyor.
Helikopter kazasında hayatını kaybedenlerin naaşları uzun bir TIR'ın üzerinde Tebriz'de kalabalığın arasından geçiriliyor.

Seçim 28 Haziran'da

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Muhber’in vekalet ettiği Cumhurbaşkanlığı için 28 Haziran’da seçim yapılacak. Kazada ölen Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın yerine ise bakan yardımcısı Ali Bagheri Kani getirildi.

Azerbaycan ile ülkesi sınırındaki Aras Nehri’nde inşa edilen Kız Kalesi Barajı’nın açılış törenine katıldıktan sonra 19 Mayıs Pazar günü helikopter kazasında ölen Reisi ve beraberindekiler için İran’da beş günlük yas ilan edilmişti.

Reisi için başkent Tahran'daki cenaze töreni ise 22 Mayıs Çarşamba günü yapılacak.
Reisi için başkent Tahran'daki cenaze töreni ise 22 Mayıs Çarşamba günü yapılacak.

Reisi’nin ölümünün ardından AB ve NATO taziyelerini iletmiş, Batı’nın terör örgütü olarak kabul ettiği İran destekli gruplar Hizbullah, Hamas ve Husiler de başsağlığı dilemişti.

ABD’den açıklama ise Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby’den gelmişti. Kirby, başsağlığı dilemiş ancak Reisi’yi “eli kanlı bir kişi” olarak tanımlayarak, “İran’ı bölgede istikrarsızlığa yol açan davranışından dolayı sorumlu tutmaya devam edeceğiz” demişti.

Helikopter kazasının nedeni belirsizliğini korurken, Tahran'ın yakın müttefiki Rusya soruşturma için yardım teklifinde bulunmuştu.

(ARŞİV) Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, basın mensuplarının İran 'da Reisi sonrası döneme ilişkin beklentiler konusunda sorularını yanıtladı
İLGİLİ HABERLER

“İran’ın davranışında bir değişiklik beklemiyoruz, İran da ABD’nin davranışında değişiklik beklemesin”