İran: “Ürdün’de ABD askerlerine yönelik saldırıyla ilgimiz yok”

İran’ın Birleşmiş Milletler misyonundan yapılan açıklamada Tahran’ın Ürdün’ün kuzeydoğusunda 3 Amerikan askerinin yaşamını yitirdiği saldırıyla bir bağlantısı ya da ilgisinin olmadığı belirtildi

İran: “Ürdün’de ABD askerlerine yönelik saldırıyla ilgimiz yok”

İran’ın Birleşmiş Milletler misyonundan yapılan açıklamada Tahran’ın Ürdün’ün kuzeydoğusunda 3 Amerikan askerinin yaşamını yitirdiği saldırıyla bir bağlantısı ya da ilgisinin olmadığı belirtildi.

Devlet haber ajansı IRNA’da yayınlanan açıklamada İran’ın Amerika üssüne yönelik saldırıyla bir bağlantısı ya da bir ilgisinin olmadığı kaydedildi.

Açıklamada, bölgede ABD güçleri ve direniş grupları arasında çatışma olduğu, bunun misilleme saldırılarına neden olduğu belirtildi.

İran İstihbarat Bakanı İsmail Hatip ise Ürdün'deki ABD üslerine düzenlenen saldırılarda üç ABD askerinin öldürülmesi sonrasında Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İran'la ittifak halindeki bölgesel silahlı grupların "Amerikalı saldırganlara kendi takdirlerine göre" karşılık verdiklerini söyledi.

İran devlet televizyonuna konuşan İsmail Hatip, Hamas ve bölgedeki silahlı Şii Müslüman grupları içeren ve İsrail ile Batılı müttefiklerine askeri olarak karşı koyan gevşek koalisyonu tanımlayan "Direniş Ekseni" ifadesini kullandı.

İran destekli sertlik yanlısı militan grupların çatı örgütü olan Irak İslami Direnişi, biri Ürdün-Suriye sınırında olmak üzere üç üsse yapılan saldırıların sorumluluğunu üstlendi.

Başkan Biden insansız hava aracıyla düzenlenen saldırı nedeniyle İran’ın desteklediği grupları suçlamıştı.

Saldırının bölgedeki gerilimi oldukça arttırmasından ve çatışmaların yayılmasına neden olmasından endişe ediliyor.

Saldırının ardından Biden ve Savunma Bakanı Austin ABD’nin kendi seçeceği yer ve zamanda karşılık vereceğinin mesajını vermişti.