CENTCOM: “Husiler’e gönderilen İran yapımı füze parçaları ele geçirildi”

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Husiler’e gönderilen İran yapımı silah parçalarının ele geçirildiğini açıkladı. Amerikalı yetkililer, 16 Ocak'ta ABD güçlerinin Husiler'e ait dört adet gemisavar balistik füzeyi de imha ettiğini söyledi

CENTCOM: “Husiler’e gönderilen İran yapımı füze parçaları ele geçirildi”
ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Husiler’e gönderilen İran yapımı silah parçalarının ele geçirildiğini açıkladı.

ABD’nin Ortadoğu’daki kuvvetlerinden sorumlu olan Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Yemen’de Husiler’e sevk edilmesi planlanan İran yapımı gelişmiş konvansiyonel silahların ele geçirildiğini açıkladı.

11 Ocak’ta Somali açıklarında uluslararası sularda yapılan operasyonda, İran yapımı balistik füze ve seyir füzesi parçalarının ele geçirildiği belirtildi.

CENTCOM’un resmi X hesabından yapılan açıklamada, Husiler’in orta menzilli balistik füze savaş başlıkları ve hava savunma ile bağlantılı parçaların fotoğrafları paylaşıldı.

Açıklamada, “Yapılan ilk değerlendirme, aynı silahların Kızıldeniz’den geçen uluslararası ticari gemilerdeki masum denizcileri tehdit etmek ve saldırmak için Husiler tarafından kullanıldığını gösteriyor” denildi.

Husiler’e, saldırıları başlattıkları 2023 Kasım ayından bu yana, İran tarafından tedarik edilen gelişmiş silahların ilk kez ele geçirildiği, açıklamada vurgulandı.

CENTCOM’dan yapılan açıklamada, ABD donanmasının 2019 yılı Kasım ayından bu yana İran yapımı balistik füze ve seyir füzesi parçalarını ilk kez ele geçirdiği de belirtildi.

Yemen’de Husiler’e doğrudan ya da dolaylı olarak silah tedariki, satışı veya sevkiyatının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2216 sayılı kararını ve uluslararası hukuku ihlal ettiği vurgulandı.

CENTCOM Komutanı General Michael Erik Kurilla, “İran’ın Husiler’e gelişmiş öldürücü yardım sevkiyatına devam ettiği açık. Bu, İran’ın BM Güvenlik Konseyi’nin 2216 sayılı kararı ve uluslararası hukuka aykırı olarak bölgede aktif şekilde istikrarsızlık yarattığının bir başka örneği. Seyrüsefer özgürlüğünü yeniden tesis etmek amacıyla bu çabaları ifşa etmek ve engellemek için uluslararası ortaklarımızla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“Husiler’e ait balistik füzeler imha edildi”

Reuters haber ajansının özel haberine göre, ABD ordusunun Yemen’de Husiler’in kontrolündeki bölgede gemisavar balistik füzeleri hedef aldığı yeni bir harekat gerçekleştirdiği belirtiliyor.

İsmini vermemek koşuluyla haber ajansına bilgi veren iki Amerikalı yetkiliye göre, operasyonda dört adet gemisavar füze hedef alındı.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili de VOA'ye yaptığı açıklamada olayı doğruladı.

Pentagon yetkilisi, 15 Ocak'ta Gibraltar Eagle adlı Marshall Adaları bandıralı ABD'ye ait gemiye yönelik saldırının ardından, 16 Ocak'ta ABD güçlerinin Husiler'e ait dört adet gemisavar balistik füzeyi imha ettiğini söyledi.

Yetkili, bu füzelerin Yemen'de Husiler'in kontrolündeki bölgeden ateşlenmeye hazır olduğunu ve hem bölgedeki gemilere hem de ABD donanmasına ait gemilere yönelik bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

Yemen’de İran’ın desteklediği Husiler, İsrail-Hamas savaşının başlamasından bu yana Kızıldeniz ve Aden Körfezi’nde uluslararası ticari gemilere yönelik saldırılarını arttırdı.

Yemen'in Kızıldeniz kıyılarının çoğunu kontrol eden İran destekli Husiler, Filistinliler'i ve Gazze'yi kontrol eden Hamas'ı desteklemeyi amaçladıkları eylemlerinde, İsrail'le bağlantılı olduğunu ya da İsrail limanlarına gittiğini söyledikleri ticari gemilere saldırıyor.

Amerikalı yetkililerse Husiler’in son dönemde hedef aldığı gemilerin İsrail bağlantısının ya hiç olmadığını ya da çok az olduğunu söylüyor.

Husiler’in artan saldırılarının ardından, geçen hafta Yemen’de Husiler’e ait askeri hedeflerin vurulması talimatını veren ABD Başkanı Joe Biden, bu saldırılardan 50’den fazla ülkenin etkilendiğini belirtmişti.

Husi hareketi, ABD destekli ve Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyona karşı yaklaşık 10 yıldır süren savaşın ardından Yemen'in büyük bir bölümünü kontrol ediyor.

BM Güvenlik Konseyi geçen hafta Çarşamba günü Husiler'in Kızıldeniz'deki gemilere yönelik saldırılara derhal son vermelerini talep etti.

Konsey, gerilimin tırmanmaması konusunda uyarıda bulunurken, gemileri koruyan ABD öncülüğündeki görev gücünü de dolaylı olarak onaylamıştı.

ABD'nin Pazar günü Husiler'in Kızıldeniz'in güneyinde USS Laboon'a doğru ateşlediği bir seyir füzesinin düşürüldüğünü bildirmesinden sonra Husiler, İsrail istikametinde ilerleyen gemilere saldırıların süreceğini bildirdi.
İLGİLİ HABERLER

Husiler Yemen açıklarında Amerika'ya ait konteyner gemisine saldırdı, Kızıldeniz'de gerilim artıyor