Çin ile ABD arasında yeniden “panda diplomasisi”

Çin, ABD’deki San Diego Hayvanat Bahçesi’ne bir çift panda göndermeye hazırlanıyor. ABD ile ilişkilerin bozulmasının ardından bu ülkeye ödünç verdiği pandaları geri alan Çin’in bu yeni adımı “Amerika ile ilişkileri iyileştirme isteği” olarak yorumlanıyor

Çin ile ABD arasında yeniden “panda diplomasisi”
Çin, ABD'deki San Diego Hayvanat Bahçesi’ne bir çift panda göndermeye hazırlanıyor.

Çin, ABD’deki San Diego Hayvanat Bahçesi’ne bir çift panda göndermeye hazırlanıyor. ABD ile ilişkilerin bozulmasının ardından bu ülkeye ödünç verdiği pandaları geri alan Çin’in bu yeni adımı “Amerika ile ilişkileri iyileştirme isteği” olarak yorumlanıyor.

Associated Press (AP) haber ajansına konuşan San Diego Hayvanat Bahçesi yetkilileri, tüm izinlerin onaylanması halinde, bir erkek ve bir dişi ayının, hayvanat bahçesinin son pandalarını Çin'e geri göndermesinden yaklaşık beş yıl sonra, yaz sonu gibi gelmesinin beklendiğini söyledi.

San Diego Hayvanat Bahçesi Vahşi Yaşam Birliği'nden ve Vahşi Yaşam Koruma Bilimi Başkan Yardımcısı Megan Owen, "Çok heyecanlı ve umutluyuz. San Diego Hayvanat Bahçesi'nden başlayarak panda işbirliğini yeniden başlatmak için muazzam bir istek duyduklarını ifade etti” dedi.

Çin, ABD ile bozulan ilişkilerine paralel olarak son yıllarda bu ülkedeki hayvanat bahçelerinde bulunan pandaların iadesini istiyordu.
Çin, ABD ile bozulan ilişkilerine paralel olarak son yıllarda bu ülkedeki hayvanat bahçelerinde bulunan pandaların iadesini istiyordu.

Eski sakinlerin soyundan

Panda davranışları uzmanı da olan Owen, Çin'in, San Diego Hayvanat Bahçesi’nin eski sakinlerinden Bai Yun ve Gao Gao adlı pandaların soyundan gelen bir çifti göndermeyi planladıklarını söyledi.

Çin'de hayvanat bahçesinde doğan Bai Yun, 20 yıldan fazla bir süre San Diego Hayvanat Bahçesinde yaşadı ve burada altı yavru doğurdu. Bai Yun ve oğlu, hayvanat bahçesinin son pandalarıydı ve 2019'da Çin'e iade edildi.

Gao Gao ise Çin'de vahşi doğada doğdu ve Çin’e geri gönderilmeden önce 2003'ten 2018'e kadar San Diego Hayvanat Bahçesi'nde yaşadı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Kasım 2023’te, Başkan Joe Biden ile bir yıl sonra ilk kez yüz yüze görüşmek üzere Kuzey California’da biraraya gelmiş ve iki ülke arasındaki gerilimi azaltma sözü vermişti.

Vahşi doğada onlarca yıldır sürdürülen koruma çabaları pandaları yok olmaktan kurtardı. Bir zamanlar binden az olan panda nüfusu, vahşi doğada ve esaret altında korunarak bin 800'ün üzerine çıkartıldı. Pandaların neslinin sürmesini sağlamak oldukça zor. Çünkü dişi pandaların üreme dönemi yılda sadece 48 ila 72 saatle sınırlı.

Çin'in yaz sonu gibi iki pandayı ABD'ye göndermesi bekleniyor.
Çin'in yaz sonu gibi iki pandayı ABD'ye göndermesi bekleniyor.

ABD'de Çin'den gelen sadece dört panda var

Siyah-beyaz sevimli görünümlü ayılar, Pekin'in 1972 yılında ikili ilişkilerin normalleşmesinden önce Washington'daki Ulusal Hayvanat Bahçesi'ne bir çift panda hediye etmesinden bu yana ABD-Çin dostluğunun sembolü. Çin daha sonra yavruların üremesine yardımcı olmak ve popülasyonu artırmak için başka Batılı ülkelere de panda ödünç verdi.

Çin'in "ulusal hazinesi" olarak bilinen dev pandaların iadesine yönelik talepler, ABD hayvanat bahçelerinin pandalara kötü muamele ettiğine dair iddiaların sosyal medyada dolaşmasının ardından artmıştı.

Panda diplomasisinin geleceğine ilişkin korkular geçen yıl Memphis, Tennessee ve Washington’daki hayvanat bahçelerinin pandalarını Çin'e iade etmesiyle tırmanmış ve ABD'de hepsi Atlanta'daki hayvanat bahçesinde olmak üzere sadece dört panda kalmıştı.