Çin'de 6,2 büyüklüğünde deprem

Çin’de dün gece yarısından önce Tibet platosunun kuzey ucundaki dağlık bir ilçeyi sarsan 6,2 büyüklüğündeki depremde en az 118 kişi öldü, yüzlerce kişi de yaralandı. Etkili olan soğuk hava arama-kurtarma kurtarma çalışmalarını zorlaştırıyor

Çin'de 6,2 büyüklüğünde deprem
Çin'in Gansu eyaletinde meydana gelen deprem sonrası arama-kurtarma çalışmaları sürüyor.

Çin’de dün gece yarısından önce Tibet platosunun kuzey ucundaki dağlık bir ilçeyi sarsan 6,2 büyüklüğündeki depremde en az 118 kişi öldü, yüzlerce kişi de yaralandı.

Çin'in kuzeydoğusundaki Gansu eyaletinde meydana gelen deprem Gansu'nun yanı sıra komşu eyalet Qinghai'de de hissedildi. Yüzlerce kişinin yaralandığı depremden sonra 10'a yakın artçı deprem meydana geldi.

500'den fazla yaralının olduğunu bildiren yetkililer, etkili olan soğuk havanın kurtarma çalışmalarını daha zor ve acil hale getirdiğini söyledi. Binlerce kurtarma personeli acil durum çalışmaları için sevk edildi. Bazı bölgelerde kamu hizmetleri ve altyapı da zarar gördü.

Çin'in Gansu eyaletinde meydana gelen deprem sonrası soğuk hava nedeniyle depremzedeler ısınmaya çalışıyor.
Çin'in Gansu eyaletinde meydana gelen deprem sonrası soğuk hava nedeniyle depremzedeler ısınmaya çalışıyor.

Geçen hafta başlayan soğuk hava dalgası ülkede etkili olmaya devam ederken Çin'in büyük bir kısmı dondurucu soğuklarla boğuşuyor.

Devlet medyasına göre, gün doğumundan önce başlayan ve saatler süren kurtarma ve yardım çalışmalarının ardından en az yirmi kişinin kayıp olduğu bildirildi.

Deprem dolayısıyla yıkılan binalarda arama-kurtarma çalışmaları sürüyor.
Deprem dolayısıyla yıkılan binalarda arama-kurtarma çalışmaları sürüyor.

Tektonik açıdan aktif bir bölge olan Tibet platosunun kuzey sınırında yer alan Gansu gibi eyaletlerde depremler yaygın. Çin'in son yıllardaki en ölümcül depremi 2008 yılında Sichuan'ı vuran 8,0 büyüklüğündeki deprem olmuş, yaklaşık 70 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Deprem, Çin Deprem Ağları Merkezi'ne göre Pazartesi günü Gansu eyaletinin Jishishan ilçesinde yerel saatle 23.59'da 10 kilometre derinlikte meydana geldi.