ABD ve Çin Genelkurmay Başkanları arasında bir yıldan uzun bir süre sonra ilk görüşme

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Charles Brown, Çinli mevkidaşıyla sanal bir görüşme gerçekleştirdi. Bir yılı aşkın süre sonra yapılan ilk görüşmenin, iki ülkenin silahlı kuvvetleri arasındaki ilişkilerin yeniden tesisini sağlaması umuluyor

ABD ve Çin Genelkurmay Başkanları arasında bir yıldan uzun bir süre sonra ilk görüşme
ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Brown, Çinli Merkezi Askeri Komisyonu Genelkurmay Başkanı General Liu Zhenli ile sanal bir görüşme gerçekleştirdi.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Charles Brown, Çinli mevkidaşıyla sanal bir görüşme gerçekleştirdi. Bir yılı aşkın süre sonra yapılan görüşmenin iki ülkenin silahlı kuvvetleri arasındaki ilişkilerin yeniden tesisini sağlaması umuluyor.

Başkan Joe Biden ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping geçen ay iki ülkenin orduları arasındaki iletişimin yeniden başlamasını kararlaştırmıştı. ABD ve Çin arasındaki askeri ilişkiler, eski Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin 2022 yılı Ağustos ayında Tayvan’a ziyaretinin ardından gerilmişti.

ABD Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre General Charles Brown, Çin’in Merkezi Askeri Komisyonu Genelkurmay Başkanı General Liu Zhenli ile küresel ve bölgesel güvenlik konularını ele aldı. Bu birim, Çin’in muharip operasyonları ve planlamadan sorumlu.

Açıklamada General Brown’un, “rekabeti sorumlu bir şekilde yönetme, olası yanlış değerlendirmelerden kaçınma ve iki taraf arasında açık ve doğrudan iletişim hatlarının korunmasının önemini” ele aldığı belirtildi.

Pentagon yetkilileri iki ülkenin silahlı kuvvetleri arasındaki iletişimin, olası bir yanlış hesap ya da hatanın çatışmaya dönüşmesinin engellenmesi için önemli olduğunu vurguluyor.

Amerikalı yetkililer, iki ülke arasında askeri iletişim belirli bir düzeyde yeniden sağlansa da tam olarak işleyebilen bir diyalogun zaman alabileceğini belirtiyor.

Biden ve Xi Jinping San Francisco'da görüştü.
İLGİLİ HABERLER

ABD ve Çin askeri alanda iletişimi yeniden başlatma kararı aldı

Washington ve Pekin, demokratik şekilde yönetilen Tayvan ve Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki hak iddialarına kadar pek çok konu başlığında anlaşmazlık yaşanıyor. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler ABD’nin Çin’in casus balonunu Şubat ayında düşürmesinden bu yana yeni toparlanıyor.

Çin Genelkurmay Başkanı Liu, geçen ay görevden alınan Çin Milli Savunma Bakanı General Li Shangfu’nun yerine geçebilecek güçlü adaylar arasında.

Reuters haber ajansı Eylül ayın, Li hakkında askeri teçhizat alımı ve geliştirilmesiyle bağlantılı yolsuzluk şüphesi sebebiyle soruşturma açıldığını bildirmişti.