İngiltere İçişleri Bakanı eşinin içkisine tecavüz ilacı attığı şakasının ardından özür diledi

İngiltere İçişleri Bakanı Cleverly, eşinin içkisine tecavüz ilacı olarak kullanıldığı bilinen bir sakinleştirici koyduğu konusunda yaptığı şaka dolayısıyla özür diledi. Kadın örgütleri ve muhalefetteki İşçi Partisi Cleverly'nin sözlerine tepki gösterdi

İngiltere İçişleri Bakanı eşinin içkisine tecavüz ilacı attığı şakasının ardından özür diledi
İngiltere İçişleri Bakanı Cleverly'nin sözlerine ülkedeki kadın örgütleri ve muhalefetteki İşçi Partisi tepki gösterdi.

İngiltere İçişleri Bakanı James Cleverly, eşinin içkisine tecavüz ilacı olarak kullanıldığı bilinen bir sakinleştirici koyduğu konusunda yaptığı şaka dolayısıyla özür diledi.

İngiliz tabloid gazetesi Sunday Mirror’da yer alan habere göre Cleverly, bu ay düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada kadın konuklara, “her gece eşinin içkisine biraz ilaç koymanın aslında yasadışı olmadığını" söyleyerek şaka yaptı.

Cleverly’nin ayrıca, “uzun bir evliliğin sırrının, eşinizin her zaman hafifçe yatıştırılmış biri olmasını sağlamak olduğunu, böylece dışarıda daha iyi erkekler olduğunu asla fark edemeyeceğini" söylediği aktarıldı.

Gazete konuyla ilgili haberinde, Cleverly'nin bu şakasının ülkede giderek artan içki tüketimine karşı yasaları güçlendirme sözü verdiği güne denk geldiğine dikkat çekti.

İngiliz Bakan'ın sözcüsü olayın basına yansımasının ardından yaptığı açıklamada, "Özel bir konuşma olduğu her zaman anlaşılan bu konuşmada İçişleri Bakanı James, açıkça ironik bir şaka yaptı ve bunun için özür diliyor" dedi.

Kadın hakları yardım kuruluşu Fawcett Society, Cleverly'yi istifaya çağırırken, muhalefetteki İşçi Partisi Cleverly'nin sözlerinin kabul edilemez olduğunu bildirdi.

İşçi Partisi'nin gölge İçişleri Bakanı Yvette Cooper, eski adı Twitter olan X sosyal medya platformundan, "İçeceğe uyuşturucu madde koyma ciddi ve yıkıcı bir suçtur. Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetle mücadeleden sorumlu İçişleri Bakanı'nın bu tür şakalar yapmasının normal olduğunu düşünmesi gerçekten inanılmaz” diye yazdı.


İngiltere’de muhalefetteki İşçi Partisi, ülkede gelecek yıl yapılması beklenen genel seçimler öncesi yapılan kamuoyu yoklamalarında iktidardaki Muhafazar Parti’nin önünde gözüküyor.

James Cleverly geçen ay İçişleri Bakanlığı'na getirilmeden önce ülkenin Dışişleri Bakanı olarak görev yapıyordu. Cleverly'den boşalan Dışişleri Bakanı görevine İngiltere'nin eski Başbakanlarından David Cameron getirilmişti.