İngiltere Kralı 3. Charles’a kanser teşhisi konuldu

Buckingham Sarayı, 75 yaşındaki İngiltere Kralı Charles'a kanser teşhisi konulduğunu açıkladı. Tedavisine bugün başlanan Kral Charles, geçen ay prostat büyümesi nedeniyle ameliyat olmuştu

İngiltere Kralı 3. Charles’a kanser teşhisi konuldu
75 yaşındaki Kral Charles’ın yapılan prostat tedavisi sırasında tesadüf eseri bir başka kitlenin tespit edildiği ve incelemeler sonrası bu kitlenin kanserli olduğu belirtildi.

Buckingham Sarayı, geçen ay iyi huylu prostat büyümesi tedavisine başlayan İngiltere Kralı Charles’ın bugün de kanser tedavisine başladığını açıkladı.

Saray sözcülüğünün yazılı açıklamasında bu kanserin akla ilk geldiği gibi prostat kanseri değil, bir başka bölgede tespit edilen kanser dokusu olduğunun altı çizildi.

75 yaşındaki Kral Charles’ın yapılan prostat tedavisi sırasında tesadüf eseri bir başka kitlenin tespit edildiği ve incelemeler sonrası bu kitlenin kanserli olduğu belirtildi.

En son Pazar günü Sandringham’da kiliseye gittiği sırada Kraliçe Camilla’yla dışarı çıkan Kral Charles’ın bugün başlayan kanser tedavisi boyunca halk arasında görünmeyeceği bildirildi.

Devlet görevlerini saraydan sürdürebileceği belirtilen Kral’ın kanser tedavisine başladığının halkla özellikle paylaşılmasını istediği, böylece kamuoyunda oluşabilecek soru işaretlerinin de engellendiği belirtildi.

İngiltere Başbakanı’ndan “acil şifa” dileği

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, kanser teşhisi konulmasının ardından Kral Charles'a geçmiş olsun dileklerini ileterek acil şifa temennisinde bulundu.

Sunak, X üzerinden paylaştığı mesajında, “Kısa sürede tam gücüne kavuşacağından hiç şüphem yok ve tüm ülkenin onun için iyi dileklerde bulunacağını biliyorum” dedi.

Buckingham Sarayı, Kraliçe Elizabeth'in ölümünün ardından Eylül 2022'de kral olan Charles'ın tedavisi konusunda "tamamen olumlu" olduğunu ve mümkün olan en kısa sürede tüm kamu görevlerine dönmeyi dört gözle beklediğini açıkladı.

Kraliyet ailesine de Kral’ın kanser teşhisi hakkında bilgi verildi. Sussex Dükü'ne yakın bir kaynak, küçük oğlu Prens Harry'nin önümüzdeki günlerde Kral’ı görmek için İngiltere'ye gideceğini söyledi. Harry, 2020 yılında kraliyet görevlerinden ayrılmasının ardından Amerikalı eşi Meghan ve iki çocuğuyla birlikte California'da yaşıyor.

Anketler, genç kuşakların çok daha az hevesli görünmesine rağmen, çoğu İngiliz’in şu ana kadar Kral Charles’ın hükümdarlığına olumlu baktığını gösteriyor.

Son sağlık sorunlarından önce kraliyet ailesi üzerindeki en büyük gölge, oğlu Harry ile ailesinin geri kalanı, özellikle de Harry'nin ağabeyi Prens William arasında süregelen anlaşmazlık olarak görülüyor.

ABD: “Son derece üzücü bir haber”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel de günlük basın brifinginde, Buckingham Sarayı'nın kendisine bir tür kanser teşhisi konulduğunu açıklamasının ardından Biden yönetiminin düşüncelerinin İngiltere Kralı Charles ve ailesiyle birlikte olduğunu söyledi.

Patel, "Düşüncelerimiz Kral ve ailesiyle birlikte. Bu son derece üzücü bir haber" dedi.