İngiltere havadan tehditlere karşı 10 sterlin maliyetli lazer silahı geliştirdi

İngilizler başarılı geçen denemeyi Savunma Bakanlığı’nın web sitesinden duyurdu. Açıklamaya göre Ejder Ateşi adlı lazer silahı, denemelerde uçan tehditlere başarıyla kilitlendi ve etkisiz hale getirdi

İngiltere havadan tehditlere karşı 10 sterlin maliyetli  lazer silahı geliştirdi
İngiltere Savunma Bakanlığı'nın lazer silahının denemesiyle ilgili paylaştığı fotoğraf

İngilizler başarılı geçen denemeyi Savunma Bakanlığı’nın web sitesinden duyurdu. Açıklamaya göre Ejder Ateşi adlı lazer silahı, denemelerde uçan tehditlere başarıyla kilitlendi ve etkisiz hale getirdi.

İngiltere basınında bu haber “özellikle İHA tehditine karşı bütçeli bir seçenek” şeklinde verildi.

Bakanlığın resmi web sitesinde bildirildiğine göre, “Lazerle yönlendirilen enerji silahları, hedeflere ışık hızında saldırabilir ve hedefin yolunu kesmek için yoğun bir ışık demeti kullanabilir, bu da yapısal bir arızaya veya savaş başlığının hedeflenmesi durumunda daha etkili sonuçlara yol açabilir.”

Silah üreticileri ile Savunma Bakanlığı’nın ortak çalışmasıyla yürütülen Ejder Ateşi projesinin 100 milyon sterlinlik bir yatırımla gerçekleştirildiği bildirildi.

Savunma Bakanlığı’nın web sitesindeki habere göre Bakan Grant Shapps, bu teknolojinin cephede devrim yapma potansiyeli olduğunu; pahalı cephane ve mühimmata bağlılığı kaldırmasının yanısıra hedef dışında oluşacak zarar risklerini azalttığını vurguladı.

Enerji tüketimi az

Silahla ilgili bilgi verirken, "Ejder Ateşi’nin havadan yaklaşan tehdite 10 saniye boyunca ateşlenmesi onu etkisiz hale getirmesi için yeterli" denildi. Bunun için gereken enerji ise “normal bir elektrik sobasının 1 saat çalıştığında tükettiği elektrik kadar” şeklinde tarif edildi. Böylece havadaki bir hedefin düşürülme maliyetinin 10 sterlinden daha ucuza geldiğine dikkat çekildi. Ejder Ateşi’nin denizdeki hedeflerde de etkili olduğu haberin ayrıntılarından bir diğeri.

“1 milyonluk füzelerin yerine geçebilir”

İngiliz basınında da geniş yer bulan haberlerde benzer tehditlere karşı önceden fırlatılan güdümlü füzelerin 1 milyon sterlin maliyeti olduğu hatırlatıldı. Savunma Bakanlığı'nın haberinde, Ejder Ateşi’nin bir kilometreden bir bozuk parayı vurabilecek keskinlikte olduğu bildirildi.

İngiltere ordusu ve donanmasının bu teknolojiyi hava savunmasının geleceği olarak gördüğü belirtildi.

Lazer yönlendirmeli enerji silahı programının direktörlerinden Dr. Shimon Fhima, İskoçya açıklarındaki Hebrides adalarında gerçekleştirilen başarılı deneme atışları için İngiltere’nin bu teknolojilerde dünya öncüsü olmasıyla övündü.

Savunma Bakanlığı Bilimsel Başdanışmanı Dr. Nick Joad ise Ejder Ateşi’nin bilim ve mühendisliğe yapılan sürekli yatırım ve çabanın meyvesi olduğunu, benzer sınıftaki diğer sistemlerden çok daha yüksek performans sunduğunu iddia etti.

Dr. Joad lazer silahının “yüksek performanslı ve düşük maliyetli tehditlerle” başa çıkma yeteneğinde bir adım olduğunu vurguladı.

BARIŞ ÇİMEN