DEM Parti'nin Diyarbakır'daki gençlik kongresine soruşturma

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde düzenlediği Gençlik Meclisi birinci Olağan Kongresi ile ilgili "suç ve suçluyu övme, terör örgütü propagandası" gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı açıklandı

DEM Parti'nin Diyarbakır'daki gençlik kongresine soruşturma
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) Diyarbakır'da düzenlediği Gençlik Meclisi birinci Olağan Kongresi ile ilgili "suç ve suçluyu övme, terör örgütü propagandası" gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı açıklandı.

DİYARBAKIR - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde düzenlediği Gençlik Meclisi birinci Olağan Kongresi ile ilgili "suç ve suçluyu övme, terör örgütü propagandası" gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada, "yasalara aykırı biçimde eylem yapan, polise taş atan ve mukavemette bulunan" 42 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya platformu X'ten paylaştığı mesajda, toplantı ile ilgili olarak “suç ve suçluyu övme”, “terör örgütü propagandası yapma” suçlarına yönelik şüpheliler hakkında adli soruşturma başlatıldığını belirtti.

Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada da, "yasalara aykırı biçimde eylem yapan, polise taş atan ve mukavemette bulunan 42 şahıs gözaltına alınmıştır" denildi.

Diyarbakır'daki kongreye PKK lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin sona ermesi ve Kürt meselesinin demokratik yollarla çözümüne ilişkin bazı mesajlar verildi. Kongreye DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ve çok sayıda milletvekili de katıldı.

Irak'ın kuzeyinde Pençe-Kilit Harekât bölgesinde son günlerdeki çatışmalardan sonra, partisinin Gençlik Meclisi’nin Diyarbakır’da düzenlenen birinci Olağan Kongresi’nde konuşan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Kürt meselesinin demokratik yollarla çözülmesi için elimizden gelen bütün sorumluluğu üstlenmeye hazırız” dedi.

Partsinin Gençlik Meclisi kongresinde konuşan Bakırhan yeni bir ‘çözüm süreci’ çağrısı yaptı; Kürt sorununun çözümü için yine Öcalan’ı adres gösterdi.
Partsinin Gençlik Meclisi kongresinde konuşan Bakırhan yeni bir ‘çözüm süreci’ çağrısı yaptı; Kürt sorununun çözümü için yine Öcalan’ı adres gösterdi.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Irak'ın kuzeyinde 12 askerin yaşamını yitirdiği çatışmaya değindi. Türkiye’de 40 yıldır çatışma yaşandığına vurgu yapan Bakırhan, ölenlerin yoksul ailelerin çocukları olduğunu söyledi.

Harekat bölgesinde verilen kayıpların ardından DEM Partisi’ni hedef alan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’a seslenen Bakırhan, "Siz gençlerimizin yaşamını yitirmemesini istiyor musunuz? Buna çok emin değiliz" dedi.

Desiderius Erasmus'un kitabına atıfta bulunan Bakırhan, "500 yıl önce bir kitabın başlığında aynen şöyle yazıyordu: ‘tatlı gelir yaşamayana savaş.’ Irkçı, milliyetçi, faşist çevrelere bu savaş tatlı gelir, çünkü onların canı yanmıyor; yoksulların canı yanıyor" ifadelerini kullandı.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ise, DEM Partisi'nin "terör örgütünün uzantısı olduğunu ve siyasi parti kabul edilemeyeceğini" savundu; partiyi "politiko-terörist oluşum" olarak niteledi.

Bakırhan'dan ‘Yeniden Çözüm Süreci’ çağrısı

Bakırhan, 2013 yılında hayata geçirilen çözüm sürecine vurgu yaparak, yeni bir çözüm süreci çağrısında bulundu.

DEM Parti’nin sorumluluğunu yerine getirmeye hazır olduğunu ifade eden Bakırhan, savaştan rant elde edenlerin savaş istediğini savundu; toplumun çoğunluğunun barıştan yana olduğunu söyledi.

“Diyarbakır’dan Türkiye halklarına, Türkiye’deki iktidara, devlet aklına sesleniyoruz. Bir daha bir genç yaşamını yitirmesin. Varsanız buyurun, Kürtler hazır. Varsanız, buyurun İmralı’ya, buyurun Sayın Öcalan’a" diyen Bakırhan, Kürt sorununun çözümü için yine PKK lideri Abdullah Öcalan’ı adres gösterdi.

Tehdit iddialarına yanıt

Tuncer Bakırhan’ın partisinin Tunceli İl Kongresi'ne yaptığı konuşmanın bazı medya kuruluşları tarafından ‘tehdit’ olarak yansıtılması üzerine DEM Parti’den açıklama geldi.

Açıklamada, Bakırhan’ın konuşmasında ölüm siyasetine karşı yaşamı savunduğu dile getirilerek, "konuşmanın bağlamından koparıldığı" kaydedildi; "Eş Genel Başkanımızın ifade ettiği Kürt sorununun çözümsüzlüğünün çatışmalara, can kayıplarına ve krizlere sebep olduğu gerçeğidir” görüşlerine yer verildi.

Bakırhan Tunceli'deki konuşmasında, “Kürt sorunu devam ettikçe Tekirdağlı da Trabzonlu da rahat olmayacak. Kürt sorunu devam ettikçe ne Dersim’de ne Türkiye’de huzur, umut, demokrasi olur. Hep birlikte, elbirliğiyle bugün hükümete ve devlet aklına çağrı yapmak istiyoruz: Bu gencecik çocuklar yaşamını yitirmesin” ifadelerini kullanmıştı.

Mahmut Bozarslan