İYİ Parti’de Şeyh Sait tartışması, Akşener ve Ensarioğlu arasında devam ediyor

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Şeyh Sait’a sahip çıkan ve partiden istifa eden İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu’nu “merkez sağ partideyken bunları neden söylemedi” diye eleştirdi. Ensarioğlu ise Şeyh Sait’e yönelik gayri ahlaki yaklaşımların her zaman karşısında durduğu cevabını verdi

İYİ Parti’de Şeyh Sait tartışması, Akşener ve Ensarioğlu arasında devam ediyor
Meral Akşener belediye başkan adayını açıklamak üzere gittiği Uşak’ta teşkilat buluşmasındaki konuşmasında, geçen hafta partiden istifa eden İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu’nu hedef aldı.

Şeyh Sait isminin Diyarbakır’da bir bulvara verilmesiyle başlayan ve İYİ Parti’de, İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu ile Diyarbakır il teşkilatının istifasıyla devam eden tartışmaya Genel Başkan Meral Akşener de katıldı.

Akşener, Ensarioğlu’nun Şeyh Sait ve Seyit Rıza’nın mezar yerlerinin tespiti konusunda bir talebi olmadığını söylerken, Ensarioğlu ise 2022’de İYİ Parti’ye sunduğu bir raporda Said Nursi, Şeyh Sait, Seyit Rıza ve diğerlerinin naaşlarının ailelerine tesliminin geçmişteki acıları bir nebze dindireceğini dile getirdiğini belirtti.

İYİ Parti'de Şeyh Sait ile ilgili tartışmalar Genel Başkan Meral Akşener’in dün Uşak’ta yaptığı konuşmayla yeniden alevlendi.

Akşener belediye başkan adayını açıklamak üzere gittiği Uşak’ta teşkilat buluşmasındaki konuşmasında, geçen hafta partiden istifa eden İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu’nu hedef aldı.

Meral Akşener, Ensarioğlu’nun daha önce Şeyh Sait’le ilgili bir talep dile getirmediğini söyledi. Doğru Yol Partisi’nde Ensarioğlu ile birlikte çalıştıklarını kaydeden Akşener, “Biz beraber bakanlık yaptık, aynı kabinede. İktidarı döneminde Doğru Yol Partisi PKK ile en sert mücadeleyi veren, iradeyi koyan partidir. O zaman bakan idi. Sonra beraber bakanlık yaptığımız dönemde de, ne Şeyh Said'in ne Seyit Rıza'nın, ne sayılan diğer diğer isimler hakkında, 'Şunların itibarlarına dair bir şey yapalım' diye, merkez sağ bir partide söylemedi. Aradan yıllar geçti, bugün bu söylendi” dedi.

AK Parti ve CHP’ye de tepki gösteren Akşener, “AK Parti cenahından tek kelime eden yok. Nerede kaldı bunların milliyetçiliği? Çakma milliyetçiler. Nerede kaldı milliyetçilikleri? Cumhuriyete yönelik düşmanlığı olanların ortaya koyduğu bir irade bu. Cumhuriyet değerlerine itirazı olanların ortaya koyduğu bir irade bu. Ama buna karşılık Atatürk'ün partisinin de ortalığı yerle bir ettiğini, inlettiğini duymadık” şeklinde konuştu.

Ensarioğlu: “Şeyh Said efendiye dönük hakaretlere karşı ilk beyanım değil”

İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu, Akşener’in kendisi hakkındaki açıklamalarına bugün X hesabından cevap verdi.

Ensarioğlu, Şeyh Sait’le ilgili beyanlarının yeni olmadığını, daha önce de benzer açıklamalar yaptığını kaydederek, “Şeyh Said efendiye dönük yapılan hakaretlere cevap oluşumdaki beyanlarım ilk kez tarafımca dile geliyormuş gibi değerlendirilmesini de hayretle izledim. Zira ben Doğru Yol Partisi döneminde de, bakanlık yaptığım dönemde de ve İYİ Parti içerisinde aktif olduğum süre içerisinde de Şeyh Said efendiye dönük gayri ahlaki tüm yaklaşım ve ifadelerin karşısında durdum” ifadelerini kullandı.

Aralık 2022’de partiye Said Nursi, Şeyh Said, Seyid Rıza’nın naaşlarının ailelerine teslim edilmesi görüşünü içeren bir rapor sunduğunu belirten Ensarioğlu, şunları söyledi:

“İYİ Parti’nin Ortadoğu politikalarından sorumlu genel başkan yardımcısı iken Aralık 2022’de ‘Kayıp Bedenler’ başlığı ile genel merkeze sunduğum raporu, Bediüzzaman Said Nursi, Şeyh Said, Seyid Rıza ve diğerlerinin naaşlarının ailelerine tesliminin, geçmişteki acıları bir nebze de olsa dindirip ülke barışına katkı sunacağı inancı ile vermiştim. ‘Hafıza barışı’ tabirim tam da buna isabet eden özet bir ifade niteliğindedir. Bu talepler o günlerde tepkisel bir yaklaşıma sebep olmazken, ne hikmetse bugünlerde disipline sevkimin gerekçesi olmuştur. Bu da üçüncü kongreden sonra yeni yönetimde oluşan zihniyetin merkez sağ yörüngesinden savrulmasının ispatlarından biridir.”

İYİ Parti’nin merkez sağdan, milliyetçi bir çizgiye kaydığını savunan Ensarioğlu, “Milliyetçi bir partide yer almak isteseydim MHP’de yer alırdım” dedi.

Salim Ensarioğlu, Şeyh Sait adının Diyarbakır’da bir bulvara verilmesinin ardından başlayan tepkilere karşı yaptığı açıklamada, Şeyh Sait’e sahip çıkmıştı.

12 Aralık’ta eski adı Twitter olan X hesabından bir açıklama yapan Ensarioğlu, “Bölgenin toplumsal ve dini değerlerinden birine dönüşen Şeyh Sait’e yönelik ithamları şiddetle reddediyorum” demişti.

O açıklamada Şeyh Sait, Seyit Rıza ve Said Nursi’nin mezar yerlerinin açıklanması çağrısı yapan Ensarioğlu, disipline sevk edilmişti. Ensarioğlu 15 Aralık’ta İYİ Parti’den istifa ettiğini açıkladı.

Salim Ensarioğlu’ndan bir gün sonra da oğlu Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu ve il teşkilatı istifa etti.

Mahmut Bozarslan