Alman generaller Kırım Köprüsü’nü vurma planı yaptı iddiası

Alman ordusundan bazı generallerin gizli bir toplantıda, Rusya'nın kontrolündeki Kırım'a saldırı planları yaptıklarını ortaya koyduğu belirtilen bir ses kaydı Rusya tarafından yayınlandı

Alman generaller Kırım Köprüsü’nü vurma planı yaptı iddiası
Rusya'nın yayınladığı ses kaydı Almanya'da tartışma yarattı

Alman ordusundan bazı generallerin gizli bir toplantıda, Rusya'nın kontrolündeki Kırım'a saldırı planları yaptıklarını ortaya koyduğu belirtilen bir ses kaydı Rusya tarafından yayınlandı.

Rusya devlet televizyonu RT'nin Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan tarafından sosyal medyada yayınlanan bir ses kaydına göre, Alman Hava Kuvvetleri Komutanı Ingo Gerhartz ve üç üst düzey hava kuvvetleri yetkilisi geçen 19 Şubat‘ta gizli bir toplantıda bir araya gelerek, Kırım’daki Kerç Köprüsü'ne saldırı olasılığını ve ardından Almanya’nın Ukrayna’ya daha fazla füze yardımının imkanlarını ele aldı.

Alman Der Spiegel dergisi ve Alman televizyon kanalı ZDF, görüşmenin Rus istihbaratı tarafından gerçekten dinlendiğini ve ilk analizlerin kaydın sahte ya da yapay zeka üretimi olmadığını gösterdiğini aktardı. Çok sayıda askeri ve forensik uzmanının da kaydın gerçek olduğunu teyit ettiği öğrenildi.

Söz konusu görüşmenin Alman ordusunun kullandığı "Webex" adlı video konferans yazılımı kullanılarak gerçekleştirildiği de Alman basınında yer aldı.

Alman Askeri İstihbarat Örgütü (MAD) sızıntının arkasında kimin olduğunu bulmak için soruşturma başlatıldığı bilgisini Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili şu ifadelerle doğruladı: "İstihbarat Servisi gerekli tüm önlemleri devreye soktu. Hava kuvvetlerindeki iletişimin dinlenip dinlenmediği araştırılıyor.”

Kayıttaki ses: "Kerç Köprüsü’nü 10 füze ile yıkabiliriz"

Sosyal medya üzerinden, toplam 40 dakika olduğu söylenen ses kaydının sadece beş dakikası yayınlandı. Ses kaydında, katılımcılardan Hava Kuvvetleri Komutanı Ingo Gerhartz olduğu tahmin edilen bir isim, Alman Taurus füzelerinin Ukrayna'da konuşlandırılmasına ilişkin olasılıkları gündeme getirirken, Taurus füzelerinin teknik olarak Kerç Köprüsü‘nü imha edip edemeyeceğini tartışıyor. Köprü ayaklarına yapılacak bir saldırıda, "köprünün yıkılması için 10 ila 20 arasında füze kullanılması gerekebileceği" söylenirken, Ukrayna’nın, Alman Ordusu Bundeswehr'in müdahalesi olmadan bombardımanı yönetip yönetemeyeceği de katılımcılar arasında konuşuluyor.

Alman subaylar, uzun menzilli Taurus füzelerinin Kiev'e gizlice nakledilmesi olasılığını da ele alıyor. Kayıtta 100 Taurus füzesinin iki sevkiyat halinde Ukrayna'ya teslim edilebileceği, bunun 200’e çıkabileceği de söyleniyor.

Ses kaydında ABD askeri personelin GPS cihazları ile Ukrayna ordusuna destek verdikleri, İngiliz askerlerinin de Ukrayna’nın ateşlediği füzelerin hedef koordinatlarını girdikleri iddia ediliyor.

Scholz: "Bombalar yerine diplomatlar"

Alman üst komuta kademesine ait olduğu iddia edilen bu ses kaydının, Başbakan Olaf Scholz’un, Taurus füzelerinin Kiev'e tedarik edilmesinin, Rus topraklarına ulaşabilecek kapasitede olmaları nedeniyle savaşı tırmandırabileceği için verilemeyeceğini söylemesinin hemen ardından ortaya çıkması dikkat çekti.

Pazartesi günü Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Rusya’nın kazanmaması için ne gerekiyorsa onu yapacağız" şeklinde bir açıklama yapmış, bunun üzerine Scholz öneriyi hemen red ederek, Alman askerlerinin Ukrayna’ya gönderilmeyeceğini ve Taurus‘u vermeyeceklerini söylemişti.

Scholz, daha önce de, "Böyle bir karar Almanya'yı resmen bir savaşın içine sokar" gerekçesiyle bölgeye savaş uçağı göndermeyi de "kırmızı çizgi" ilan etmişti.

Almanya Başbakanı, Perşembe akşamı katıldığı bir toplantıda, Ukrayna’ya füze göndermeme kararını savunarak, "Evet, Moskova'daki Kremlin'e yönelik söylediğimiz cümle: Bombalar yerine diplomatlar" demişti.

Cem Dalaman