Muhammed Fatih Toprak (Akparti SKM) Berlin'de

AK Parti Adıyaman Milletvekilli Muhammed Fatih Toprak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanlığına seçilmişti.

Muhammed Fatih Toprak (Akparti SKM) Berlin'de
Muhammed Fatih Toprak (Akparti SKM) Berlin'de

Berlin
Ak Parti Adıyaman Milletvekilli Muhammed Fatih Toprak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanlığına seçilmişti.Berlin Başkonsolosluğunda ziyarette bulunarak seçmenlerle biraraya geldi.Kendisine Berlin SKM başkanı Sinan Kaplan eşlik etti.Milletvekili Toprak mikrofonlarımıza seçim süreci hakkında bilgi verdi.

Türkiye'de 28 Mayıs'ta yapılacak ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimleri için aralarında Almanya'da olduğu bazı ülkelerde ve seçim bölgelerinde oy verme işlemi, 20-24 Mayıs tarihlerinde 5 gün süreyle yapılacak. Yurt dışında yaşayan, 3 milyon 416 bin 150 seçmen, ilk turda yüzde 50 barajını aşamayarak ikinci tura kalan cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu arasında seçim yapmak üzere sandığa gidiliyor.

Yurtdışında, 73 ülkede, 167 noktada açılan toplam 5 bin 114 sandıkta, birinci tur seçimleri yapıldı ve 1 milyon 839 bin 810 Türk vatandaşı oy kullandı. Yurtdışında yapılan 6 seçimde, katılımın artması trendi ilk turda da yaşandı. Bundan önceki 2018 seçimlerinde yüzde 50,09 olan katılım oranı bu seçimlerde 53,85'e çıktı.

Ak Parti milletvekili Aday Adayı M.Fatih Toprak kimdir?

M.Fatih Toprak, Adıyaman Nüfusuna kayıtlı. Hamburg Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Almanya’da yaşayan Türk gençleri ile ilgili akademik çalışmalarda bulundu. 2010’da AK Parti Çankaya İlçe Başkanlığında aktif siyasete başladı. Çankaya Ana Kademe ve Gençlik Kolları, Ankara İl Gençlik Kolları, Genel Merkez Gençlik Kolları MKYK Üyeliği görevlerinde yer aldı.  Yurtdışında ‪7 Haziran‬ ve ‪1 Kasım‬ Seçimlerinde Köln’de kurulan Seçim Koordinasyon Merkezinde Hukuk ve Eğitim sorumluluğunu üstlendi. Avrupa’nın birçok noktasında seçim çalışmaları sürdürdü, yurtdışındaki vatandaşlara seçim süresince hukuki destek sağladı.
2016 Eylül ayında Ak Parti Brüksel Temsilciliği Bşk.Yrd. olarak atandı.M.Fatih Toprak, Ana dil seviyesinde almanca, çok iyi düzeyde ingilizce bilmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.