282 Kreş Üç Gün Boyunca Grevde

282 Kreş Üç Gün Boyunca Grevde
Foto; Mustafa Ekşi

Verdi Grevi: 282 Kreş Üç Gün Boyunca Grevde

Geçtiğimiz Perşembe günü daha iyi çalışma koşulları için yapılan ilk uyarı grevinin ardından, sendika Verdi önümüzdeki hafta Berlin'deki belediyeye ait kreşlerde yeni iş bırakma eylemleri çağrısında bulunuyor. Pazartesi gününden itibaren, belediyeye ait 282 kreşin üç gün boyunca grev yapacağı, Verdi sözcüsünün Cuma günü yaptığı açıklamada belirtildi. Bu kreşlerde yaklaşık 7000 öğretmen ve diğer çalışanlar 35.000 çocuğa bakıyor. Perşembe günü olduğu gibi, birçok kreşin kapanması ve birçok ebeveynin alternatifler düşünmesi bekleniyor.

İlk uyarı grevine yaklaşık 2500 çalışanın katıldığı, belediyeye ait kreşlerin üçte ikisinin kapandığı belirtildi. Sendika, personel yetersizliği nedeniyle zor durumda olan belediyeye ait kreşlerde eğitim kalitesini güvence altına alacak ve çalışanları rahatlatacak bir toplu iş sözleşmesi talep ediyor.

Bu sözleşme, grup büyüklükleri, iş yükü dengesi ve daha iyi eğitim konularında düzenlemeler içermelidir. Senato, Berlin'in Alman Eyaletler Toplu İş Sözleşmesi Birliği'nin (TdL) üyesi olduğunu ve bu konuda tek başına hareket edemeyeceğini belirterek bu konuda görüşme yapmayı reddediyor.