Avrupa Seçimlerinde Birlik Partileri Zirvede

Avrupa Seçimlerinde Şok Sonuç: Birlik Partileri Zirvede, Yeşiller Çakıldı!

Avrupa Seçimlerinde Birlik Partileri Zirvede

Birlik Partileri Avrupa Parlamentosu Seçimlerinde Lider

ARD'nin tahminine göre, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Birlik partileri (CDU/CSU) en güçlü güç olarak öne çıktı. Ampel(Trafik Lambası) koalisyonu partileri oy kaybederken, özellikle Yeşiller büyük oranda oy kaybetti. AfD ise oylarını artırarak %16,5 oranında oy aldı. Sarah Wagenknecht'in kurduğu BSW partisi ise %5,5 oy oranıyla dikkat çekti.

 Birlik Partileri (CDU/CSU) Önde

ARD için infratest dimap tarafından yapılan tahmine göre, CDU ve CSU birlikte %29,5 oy aldı. Bu oy oranının %23,5'i CDU'ya, %6,0'sı ise CSU'ya ait. 2019 seçimlerinde Birlik partileri %28,9 oy almıştı.

 Ampel Koalisyonu Partileri Oy Kaybetti

Ampel koalisyonu(Trafik Lambası) partileri oy kaybı yaşadı. SPD, %14,0 ile Avrupa Parlamentosu seçimlerinde şimdiye kadarki en kötü sonucunu aldı. 2019'da bu oran %15,8 idi. Yeşiller partisi ise %12,0 oranında oy alarak 2019'daki %20,5'lik rekorunun çok altında kaldı. FDP ise %5,0 oy aldı (2019: %5,4).

 AfD Oylarını Artırdı

AfD, 2019'daki %11,0 oy oranını %16,5'e çıkararak oylarını artırdı. Bu oran, AfD için tarihsel bir yüksek olsa da, ara dönem anketlerinde görülen oranlardan daha düşük kaldı.

Sarah Wagenknecht'in BSW Partisi İlk Seçiminde Başarılı

Sarah Wagenknecht'in kurduğu BSW partisi, ilk kez katıldığı seçimde %5,5 oy oranı elde etti. Sol Parti ise oy kaybederek %2,8'e geriledi (2019: %5,5). Özgür Seçmenler %2,6, Volt partisi ise %2,8 oy aldı.

Ursula von der Leyen İkinci Dönem İçin Aday

Birlik partileri, seçim kampanyasında Ursula von der Leyen'in liderliğini ve güvenlik, barış ve refah gibi konuları öne çıkardı. Von der Leyen, AB Komisyonu Başkanlığı için ikinci bir dönem daha hedefliyor.

SPD ve Yeşiller Kampanyaları

SPD, Katarina Barley ile seçim kampanyasına girdi. Barley, 2019'dan beri Avrupa Parlamentosu üyesi ve Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. Yeşiller ise Terry Reintke ile seçimlere katıldı. Reintke, Avrupa Parlamentosu'ndaki Yeşiller grubunun başkanı.

AfD'nin Seçim Kampanyası Sorunlarla Geçti

AfD'nin lider adayı Maximilian Krah, seçim kampanyası sırasında çeşitli skandallarla gündeme geldi. Bir Avrupa Parlamentosu asistanı, Çin için casusluk yaptığı iddiasıyla tutuklandı. Ayrıca Krah, SS ile ilgili yaptığı hafifletici açıklamalar nedeniyle eleştirilere maruz kaldı. AfD'nin yönetim kurulu, Krah'a seçim kampanyasında konuşma yasağı getirdi.

Seçim İstatistikleri

27 AB ülkesinde yaklaşık 360 milyon vatandaş oy kullanma hakkına sahipti ve bunların 61 milyonu Almanya'dandı. Yeni Avrupa Parlamentosu için 720 milletvekili seçildi, bunların 96'sı Almanya'dan. Almanya'da 35 parti ve siyasi birlik seçimlere katıldı.

Bu seçimlerde ilk kez 16 ve 17 yaşındaki gençler de oy kullanma hakkına sahipti.

**Haberdeki seçim sonuçları kesin sonuçlar değildir.Kesin sonuçlar Almanya saati ile 23:00 seçim koordinasyonu tarafından duyurulmaya başlanacaktır.

İlgili Haber
Seçmen Güveninin Dip Noktasında Olduğu Bir Dönem