Filistinli sağlık yetkililerine göre İsrail Refah’ta yerlerinden edilenlerin kaldığı kampı vurdu, 20’nin üzerinde ölü var

Filistinli sağlık yetkilileri, İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’ta düzenlediği hava saldırısında yerlerinden olan kişilerin barındığı bir kampın vurulduğunu, 20’nin üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi

Filistinli sağlık yetkililerine göre İsrail Refah’ta yerlerinden edilenlerin kaldığı kampı vurdu, 20’nin üzerinde ölü var
Refah'taki Tel el-Sultan bölgesindeki bir sağlık kliniğinde Filistinli bir kadın İsrail'in bombardımanı sonucu yaşamını yitiren bir bebeğin kefenli cesedini taşıyor

Filistinli sağlık yetkilileri, İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’ta düzenlediği hava saldırısında yerlerinden olan kişilerin barındığı bir kampın vurulduğunu, 20’nin üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bir sivil acil durum yetkilisi Reuters’a yaptığı açıklamada, saldırıda, kamptakilerin barındığı çadırların alev aldığını, en az 20 can kaybının yanısıra onlarca da yaralının olduğunu belirtti.

Başka bir yetkili de Tal El-Sultan kampındaki kesin ölü sayısının henüz netleştirilmediğini, saldırıların ardından çıkan yangında çok sayıda kişinin yaralandığını söyledi. Yangının hala söndürülmeye çalışıldığı bilgisi verildi.

Amerikan haber ajansı AP ise ölü sayısını 22 olarak verdi. Habere göre, saldırının hedefine dair henüz ayrıntı bulunmuyor ancak olay yerinden gelen görüntüler ağır bir yıkıma işaret ediyor. Enkaz altında mahsur kalan hala çok sayıda kişinin olduğu da belirtildi.

İsrail’den henüz bir açıklama gelmezken, İsrail ordusu da bölgedeki herhangi bir vukuattan haberdar olmadıklarını kaydetti.

"Ölü sayısı artacak"

Filistin Kızılayı’nın bir sözcüsü, Refah’ın batısında yer alan Tal el-Sultan’da arama-kurtarma çalışmaları devam ederken ölü sayısının muhtemelen artacağını söyledi.

Hamas’ın idaresindeki Gazze’nin medya ofisi, yerlerinden edilenlerin olduğu kampı hedef alan İsrail hava saldırısında en az 30 Filistinli’nin öldüğünü belirtti.

Filistin Kızılayı, bölgenin İsrail tarafından “insani yardım alanı” olarak belirlendiğini belirtti.

Güney Afrika tarafından İsrail'i soykırımla suçlayan bir davanın parçası olarak talep edildikten bir hafta sonra verilen karar, 15 yargıçtan oluşan panel tarafından 2’ye karşı 13 oyla kabul edilirken, sadece Uganda ve İsrail'den yargıçlar karara karşı çıktı.  
İLGİLİ HABERLER

Uluslararası Adalet Divanı İsrail’in Refah’a yönelik askeri operasyonlarını derhal durdurmasını istedi 


Hava saldırısı, Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail’den Refah’taki askeri operasyonunu sona erdirmesini istemesinden iki gün sonra oldu.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın ofisinden yapılan açıklamada, Gallant’ın Pazar günü Refah’ta olduğu ve bölgedeki “derinleşen operasyonlar” hakkında bilgilendirildiği kaydedildi.

İsrail’in hava saldırısı, Hamas’ın Tel Aviv’e “büyük bir füze” saldırısı düzenlediğini açıklamasından birkaç saat sonra geldi. Kentte aylar sonra ilk kez sirenler çalarken, saldırıyı Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları üstlenmişti.

İsrail ve Hamas arasındaki 8’inci ayına giren savaşta, Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre 36 bine yakın Filistinli öldü. Bakanlık verileri açıklarken sivillerle savaşçılar arasında bir ayrım yapmıyor. Gazze’deki 2,3 milyonluk nüfusun yüzde 80 civarı evlerini terkederken, bölgede ciddi boyutta bir açlık krizi yaşanıyor.

Savaş, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail sınırını geçerek düzenlediği saldırının ardından başlamıştı. Bu saldırıda 1200 civarında kişinin öldürülmüş ve 250 civarında kişi de rehin alınarak Gazze Şeridi’ne götürülmüştü. Hamas halen 100 civarında kişiyi rehin tutuyor.