Baltimore’daki Francis Scott Key köprüsü’nün inşaatı yıllar alabilir

Bir yük gemisinin yerle bir ettiği baltimore francis scott key köprüsü çevresindeki arama kurtarma çalışmalarında kaybolan altı kişiden umut kesildi. Baltimore limanından ayrıldıktan sonra geminin enerji kaybı nedeniyle kontrolünü kaybettiği ve köprüye çarptığını belirten uzmanlar olayda herhangi bir terör bağlantısı bulunmadığını açıkladı.

Baltimore’daki Francis Scott Key köprüsü’nün inşaatı yıllar alabilir
Baltimore Francis Scott Key Köprüsü’nün yıkılması sonucu yürütülen kurtarma çalışmalarında iki kişinin cesedine ulaşıldı.

Federal güvenlik yetkilileri, Baltimore Francis Scott Key Köprüsü’nü çarparak yıkan yük gemisinin kaptanının, telsizle römorkör yardımı istediğini ve çarpmadan önce dakikalar önce bir güç kaybı olduğunu bildirdiğini söyledi. Yetkililer bu bilgiyi, geminin “kara kutusunun” kaydettiği verilere dayandırdı.

Köprünün yıkıldığı Patapsco Nehri'nde kurtarma çalışması yürüten dalgıçlar kayıp altı işçiden ikisinin cesedine ulaştı.

Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu Başkanı ayrıca, 1976 yılında inşa edilen ve liman üzerinde bir trafik arteri olan Francis Scott Key Köprüsü'nün, 2023’te yapılan en son denetimde "tatmin edici" durumda olduğunun görüldüğü ancak köprünün, bir yapısal elemanın arızalanmasının "köprünün bir kısmının veya tamamının çökmesine neden olabilecek" şekilde inşa edildiğini belirtti.

Ölümcül felaketle ilgili yeni bilgiler, Sri Lanka'ya gitmek üzere Baltimore Limanı'ndan yola çıkan Singapur bandıralı devasa konteyner gemisi Dali'nin, köprünün bir destek direğine çarpmadan önce güç ve manevra kabiliyetini kaybettiğini bildirmesinden bir gün sonra ortaya çıktı.

Çarpmanın etkisiyle köprünün büyük bir kısmı neredeyse anında, Patapsco Nehri'nin ağzına yuvarlanarak nakliye yollarını kapattı ve ABD'nin doğu sahilindeki en işlek limanlardan biri olan Baltimore Limanı'nın süresiz kapatılmasına neden oldu.

26 Mart 2024 - ABD’nin Maryland eyaletindeki liman kenti Baltimore'da Francis Scott Key Köprüsü, bir yük gemisinin çarpması sonucu yıkıldı
İLGİLİ HABERLER

Biden yıkılan köprüyle ilgili konuştu: "Baltimore'un yanındayız, tüm federal kaynaklar devreye sokuldu"

İki kişinin cesedi 7,5 metre derinlikte bulundu

Maryland Eyalet Polisi Albay Roland Butler, içinde iki kişinin cesedinin bulunduğu kırmızı bir kamyonetin yıkılan köprünün orta kısmına yakın bir yerde yaklaşık 7,5 metre derinde bulunduğunu söyledi.

Yetkililerin, enkazla dolu limanda giderek daha tehlikeli hale gelen koşullar nedeniyle sualtı aramalarını askıya aldıklarını da söyledi. Butler, sonar görüntülerinin batık köprü enkazı içinde "kaplanmış" başka batık araçlar gösterdiğini ve bunlara ulaşmayı zorlaştırdığını belirtti.

Dün ulaşılan iki cesedin, Meksika doğumlu 35 yaşındaki Baltimore'lu Alejandro Hernandez Fuentes ve Guatemala doğumlu 26 yaşındaki Dundalk'lı Dorlian Ronial Castillo Cabrera olduğu tespit edildi.

Köprü yüzeyindeki çukurları dolduran ekipte çalışan dört işçi daha kayıp ve öldükleri tahmin ediliyor. Yetkililer bu altı kişinin arasında Honduras ve El Salvador'dan gelen göçmenlerin de bulunduğunu söyledi.

Kurtarma ekipleri 26 Mart’ta iki işçiyi canlı olarak sudan çıkardı ve bir işçi hastaneye kaldırıldı.

Kazanın ekonomik sonuçları sarsıcı olabilir. Liman, ülkedeki diğer tüm limanlardan daha fazla otomobil ve çiftlik ekipmanı taşıyor. Konteyner yükü ve şekerden kömüre kadar çeşitli mallar da liman üzerinden taşıyor.

ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, liman ve onunla ilintili iş kollarının 8 bin kişiye doğrudan istihdam sağladığını ve bu insanlara günlük toplam 2 milyon dolar gelir getirdiğini söyledi.

Ekonomistler ve lojistik uzmanları, Doğu Yakası'ndaki rakip nakliye merkezlerindeki geniş kapasite nedeniyle limanın kapanmasının ABD'de büyük bir tedarik zinciri krizini ya da mal fiyatlarında önemli bir artışı tetikleyeceğinden şüphe duyuyor.

Gece 01:30'da meydana gelen çöküş, Baltimore ve çevresinde de bir trafik bataklığı yarattı.

Hayatta kalanlarla görüşme

Güvenlik kurulu başkanı Jennifer Homendy, dün erken saatlerde bir NTSB ekibinin, geminin iki pilotu ve gemide kalan 21 mürettebatla görüşmek için, halen liman kanalında demirli olan bir yük gemisine çıktığını söyledi. Parçalanan köprünün bir kısmı bu geminin üzerine düşmüştü.

Müfettişler ayrıca geminin Seyir Veri Kaydedicisi'nden toplanan ve facia öncesinde kılavuz kaptan ile kıyıdaki yetkililer arasındaki telsiz trafiğini de içeren bilgileri incelemeye başladı.

NTSB yetkilileri dün geceki basın brifinginde, kazadan birkaç dakika önce kılavuz kaptanın römorkörden yardım istediğinin duyulduğunu, bunun liman yetkililerine iletilen ilk uyarı olduğunu, ardından geminin tüm gücünü kaybettiğini ve köprüye yaklaştığını bildiren bir telsiz raporunun geldiğini söyledi.

Kazayı kaydeden video görüntülerinde geminin ışıklarının yanıp söndüğü, ardından geminin ışıkları tekrar sönmeden önce kısa bir süre yandığı görülüyor.

Homendy kayıt cihazından elde edilen verilerin "elektrik kesintisi ile uyumlu" olduğunu ancak gerçek bir elektrik kesintisinin henüz teyit edilmediğini söyledi.

Kayıt cihazı ayrıca, muhtemelen gemiyi yavaşlatmayı amaçlayan, mürettebata demir atma komutlarını da algıladı.

Güvenlik kurulu müfettişi Marcel Muise, verilerin yaklaşık üç futbol sahası uzunluğunda ve nakliye konteynerleriyle dolu Dali'nin bir köprü ayağına çarptığında saatte yaklaşık 8 mil (12,8 kilometre) hızla hareket ettiğini gösterdiğini söyledi.

Dali adlı kargo gemisinin kontrolden çıkarak Key Bridge'e doğru sürüklendiği konusunda uyarıldığı anlara ait acil durum telsiz konuşmalarının kayıtlarından, hayat kurtarmaya yönelik son dakika çabalarına ilişkin daha fazla ayrıntı ortaya çıktı.

"Key Bridge üzerindeki tüm trafiği durdurun. Dümenini kaybetmiş bir gemi yaklaşıyor," dediği duyuluyor polis telsizinden.

Çalışma ekiplerinin köprüden ayrılmaları için uyarılması da dahil olmak üzere sonraki adımların tartışıldığı sesler duyulurken, bir kişi söze girdi: "Bütün köprü yıkıldı!" Ses, halka açık yayın hizmeti Broadcastify tarafından kaydedildi.

Koramiral Peter Gautier Beyaz Saray'daki basın brifinginde yaptığı açıklamada, ABD Sahil Güvenliği'nin ilk önceliğinin su yolunu yeniden ulaşıma açmak, sakatlanan gemiyi stabilize etmek ve kurtarmak olduğunu söyledi.

Gautier, geminin 4 bin 700 kargo konteynerinden 56'sının tehlikeli madde içerdiğini ancak halka yönelik bir tehdit olmadığını söyledi. Kaza sırasında iki konteyner denize düştü ancak bunlar tehlikeli madde içermiyordu. Gautier, geminin 1,5 milyon galondan fazla akaryakıt taşıdığını da sözlerine ekledi.

Güvenlik kurulu başkanı Jennifer Homendy, gemideki bazı tehlikeli madde konteynerlerinin delindiğini ve su yüzeyinde bir parlaklık fark edildiğini söyledi.