DEM Parti’den “işbirliği” iddialarına tepki

DEM Parti, CHP ve AK Parti tarafından dile getirilen “işbirliği ve gizli görüşme” iddialarına tepki gösterdi. Doğan, "Halklar kazansın diye çaba sarf ettik, sarf etmeye devam ediyoruz. Ne yazık ki bu çabamız, bazı siyasi partilerin kendi içlerindeki iktidar kavgasına feda edildi" dedi

DEM Parti’den “işbirliği” iddialarına tepki
DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan,

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), CHP ve AK Parti tarafından dile getirilen “işbirliği ve gizli görüşme” iddialarına tepki gösterdi.

Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, gizli görüşme yaptıkları iddialarını reddetti. Eş Genel Başkan Tuncer Bakırhan ise özellikle CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in işbirliği iddialarına sert tepki verdi.

DEM Parti’nin seçim çalışmalarına ilişkin gelişmeleri paylaşmak üzere basın toplantısı düzenleyen Ayşegül Doğan, diğer partilerle yaptıkları görüşmelere de değindi.

Doğan, “kent uzlaşısı” adını verdikleri seçim stratejisi kapsamında bazı partilerle yapılan görüşmelerin, o partilerin kendi içindeki kavgalara feda edildiğini söyledi.

Kimseye kazandırmak ya da kaybettirmek amacıyla çalışmadıklarını dile getiren Doğan, “Halklar kazansın diye çaba sarf ettik, sarf etmeye devam ediyoruz. Ne yazık ki bu çabamız, çoğu zaman kent uzlaşısı kapsamında görüştüğümüz bazı siyasi partilerin kendi içlerindeki iktidar kavgasına feda edildi. Kent uzlaşısı, maalesef bazı seçim bölgelerinde ‘küçük olsun benim olsun’ dar particilik anlayışını ve yaklaşımını aşamadı” dedi.

Ancak Doğan bu partilerin isimlerini söylemedi.

Partinin kısa adına yakıştırma yapanlara tepki

Ayşegül Doğan, partinin kısa adı olan DEM’le ilgili yakıştırma yapanlara da tepki gösterdi.

Bazı kesimleri partilerine karşı “iktidarın kullandığı dil ile aynı tempoyu tutturmaya çalışmak” ile suçlayan Doğan, bunun kimseye yararı olmayacağını söyledi.

Yakıştırmaların özellikle iktidar kanadı tarafından gerçekleştirildiğini vurgulayan Doğan, iktidarla gizli görüşmeler yapmakla itham edildiklerini dile getirdi. Kürt sorununun çözülmesi için herkesle görüşebileceklerini belirten Doğan, şöyle devam etti:

“Tekrar söylüyoruz ki, yaptığımız görüşmeyi söylemekten kaçınacak bir gelenekten gelmiyoruz. Buna ihtiyaç duymayız. Şayet AKP ya da iktidar bloku ile herhangi bir görüşme yapıyor olsaydık, bunu tüm açıklığıyla kamuoyuyla paylaşmaktan kaçınmazdık. Bu şekilde bir dezenformasyon siyaseti yürüterek DEM Parti seçmeninin kafasını karıştırmaya çalışanlara buradan bir kez daha sesleniyoruz: Kürt sorununda onurlu eşit, adil ve kalıcı bir barış için görüşülmesi gereken herkesle görüşürüz. Bu konuda sorumluluk üstlenen, üstlenmek isteyen, rol ve misyon sahibi olmak isteyen herkese kapımızın açık olduğunu sayısız kez ifade ettik.”

DEM Parti’nin kısa adıyla ilgili AK Parti, MHP, Memleket Partisi ve İYİ Parti’den sık sık yakıştırmalar yapılıyor. Hedefte olan parti ise CHP. CHP ve DEM Parti ilişkisi için “demlenme” tabiri sıklıkla kullanılıyor.

DEM Parti’nin Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da seçim çalışmalarına başladı.
DEM Parti’nin Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da seçim çalışmalarına başladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Akın Birdal aday gösterildi

Doğan, toplantının sonunda altı büyükşehir belediye başkanlığı için belirledikleri adayları da açıkladı.

Adana Büyükşehir Belediyesi için Şehriban Dehfişad ve Mahfuz Güleryüz, Aydın Büyükşehir Belediyesi için Suzan Koç ve Raif Kanat, Hatay Büyükşehir Belediyesi için Perihan Pakize Sinemillioğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi için Türkan Aslan ve Akın Birdal, Muğla Büyükşehir Belediyesi için Candan Süsoy ve Yusuf Uludağ, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi için Müselma Keskintürk ve Sadi Özdemir aday gösterildi. .

DEM Parti her ne kadar her belediye için iki isim açıklasa da Türkiye’de eş başkanlık sistemi olmadığı için, resmi olarak tek kişi aday gösterilecek.

Kürt siyasetinin partilerinin kazandığı belediyelerde eş başkanlık sistemi uygulanıyor. Eş başkanlar, resmi olarak belediye meclis üyesi olarak görev yapıyor.

Hatay’da tek isim açıklandığının hatırlatılması üzerine Doğan, listeye henüz son halinin verilmediğini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterilen Akın Birdal, Kürt siyasetinin yakından tanıdığı bir isim. 1992’den 1999’a kadar İnsan Hakları Derneği’nin (İHD), genel başkanlığını yapan Birdal, 1998 yılında dernek merkezinde silahlı saldırıya uğramıştı. Ağır yaralanan Birdal’a saldırıyı bir uzman çavuşun organize ettiği iddia edilmişti. Birdal 22 Temmuz 2007'dekierken genel seçimlerde Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili seçildi. Birdal daha sonra Demokratik Toplum Partisine katıldı.

Bakırhan’dan CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e tepki

Bu arada DEM Parti’nin Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da seçim çalışmalarına başladı.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde partililere seslenen Bakırhan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e tepki gösterdi.

Tepkinin nedeni de DEM Parti’nin AK Parti ile işbirliği yaptığı iddiasıydı.

Bakırhan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e tepki gösterdi.
Bakırhan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e tepki gösterdi.

Özel’in DEM Parti’nin 1 Nisan için AK Parti ile görüştüğü yönündeki sözlerine tepki gösteren Bakırhan, “Aday çıkarmak size hak, biz İstanbul’dan aday çıkarınca AKP ile işbirliği öyle mi?” dedi.

CHP’nin bölgede aday çıkardığını hatırlatan Bakırhan, “Özgür Efendi ‘DEM Parti AKP ile muhalefete kaybettirmek için işbirliği yaptı ’ diyor. Kürdistan’ın her ilinde her ilçesinde CHP aday çıkardı mı? Çıkardı. Hakkari’de çıkardı mı? Çıkardı. Biz Hakkari’de kimle yarışıyoruz? AKP, MHP, Ergenekon ve kurt ittifakıyla yarışıyoruz. Şimdi biz soruyoruz Özgür Özel’e: Siz buradan aday çıkararak Ergenekoncular’a mı hizmet ediyorsunuz, AKP MHP ile iş mi tutuyorsunuz? Bunu söyleyen parti genel başkanına şunu söylüyorum. Be utanmazlar, 2019’daki yerel seçimlerde o belediyeleri biz size kazandırdık. Gever (Yüksekova) halkı, Kürt halkı size oy verdi. Size kazandırdıkları belediyeler bugüne kadar ne yaptı? Gever’e kayyım atandığı zaman İmamoğlu neredeydi, İzmir belediye başkanı neredeydi?” şeklinde tepki gösterdi.

CHP Genel Başkanı Özel, parlamento muhabirlerine 31 Mart yerel seçimiyle ilgili açıklamalarda bulundu.
İLGİLİ HABERLER

Özel: “1 Nisan’ı bekleyenler, ama Erdoğan ama parti içindeki üç-beş hazımsız, avuçlarını yalar”

Mahmut Bozarslan