Dr.Ertekin Özcan Berlin’de Anıldı

30 Ağustos 2023'de vefat eden Dr. Ertekin Özcan için Türk sivil toplum örgütleri tarafından düzenlenen anma programı gerçekleşti. Ertekin Özcan'ın yazmış olduğu ''Almanya'daki Türkiye'' kitabı tanıtıldı.

Dr.Ertekin Özcan Berlin’de Anıldı
Schöneberg Belediyesi, Willy-Brandt-salonu
Dr.Ertekin Özcan Berlin’de Anıldı
Dr.Ertekin Özcan Berlin’de Anıldı

Berlin'deki Rathaus Schöneberg'deki Willy Brandt Salonu'nda düzenlenen anma programında, Dr. Ertekin Özcan saygıyla anıldı. Anma programın moderasyonu Kenan Kolat tarafından yapıldı.

Özcan'ın vefatının ardından gerçekleştirilen anma programına, Süreç Özcan ve Koray Avşar'ın müzikleri eşliğinde başlandı.Türkiye Cumhuriyeti eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, Halkçı Devrimci Birliği'nden Ahmet İyidirli, HDF Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu'ndan Sevda Boyracı, Berlin Türk Veliler Birliği'nden Kazım Aydın, Föted-Almanya Türk Veliler Dernekleri Federasyonu'ndan Berrin Alpbek ilk bölümde konuşmalarını gerçekleştirdi.

İkinci bölümde konuşmalara geçilmeden önce Cengiz Gömüsay'ın şiiri, İsmail Satır ve Şafak Satır'ın müzikleri eşliğinde devam edildi.

Türk-Alman Toplumu (TGD) başkanı Gökay Sofuoğlu, TBB - Berlin Brandenburg Türkiye Toplumu sözcüsü Safter Çınar, SPD eski milletvekili Mechtild Rawert ve aile adına Selvi Keskin program sonunda konuşmalarını gerçekleştirdi.

Yaklaşık 300 konuğun katıldığı anma programında, Ertekin Özcan'ın kaleme aldığı kitabın tanıtımı yapıldı. Dr. Ertekin Özcan'ın yaşamı, çalışmaları ve mirası hakkında derinlemesine bir değerlendirme yapıldı. Konuşmacılar, Özcan'ın Almanya'da  toplumsal ve kültürel alandaki önemli katkılarını vurguladılar.
Özcan'ın yol arkadaşları ve sevenleri tarafından saygıyla yad edilirken, anma programlarının onun değerlerini yaşatmaya olan bağlılığın bir ifadesi olarak görüldü.

Galeri
Anma Programından Kareler
.
İlgili Haber
Dr.Ertekin Özcan Vefat Etti